You are currently viewing ORGANSKO VOĆARSTVO

ORGANSKO VOĆARSTVO

PRIRODNA PROIZVODNJA VOĆA BEZ HEMIJE

Da bi se ostvarila uspešna organska proizvodnja, neophodno je sprovesti niz preventivnih mera koje pomažu u suzbijanju bolesti i štetočina. Ovaj proces zahteva poseban pristup i stalno praćenje stanja u voćnjaku.

Organsko voćarstvo postaje sve traženiji način gajenja voća, jer omogućava proizvodnju bez upotrebe hemikalija. Prvi korak je, rezidba tek posađenih sadnica kako bi se odredila visina stabla. U organskoj proizvodnji, preporučuje se nešto više stablo u poređenju sa konvencionalnim zasadima.

Pored toga, jedan od ključnih zadataka voćara jeste održavanje optimalne vlažnosti zemljišta tokom cele godine. Bez pravilnog navodnjavanja, ne može se očekivati visok prinos i kvalitetni plodovi. Zbog toga je važno redovno ispitivati kvalitet vode za navodnjavanje u akreditovanim laboratorijama.

Efikasni načini navodnjavanja

Preporučene metode navodnjavanja za organsko voćarstvo uključuju kap po kap koji omogućava preciznu kontrolu vlage i smanjuje rizik od nastanka bolesti.

Održavanje zemljišta i prihrana

Jedan od glavnih principa organskog voćarstva jeste očuvanje zemljišta. Pravilno održavanje zemljišta doprinosi ekološkoj ravnoteži, sprečava eroziju i obezbeđuje optimalnu upotrebu hraniva. Neke od najefikasnijih metoda uključuju:

  • Zelenišno đubrenje
  • Kompostiranje
  • Primenu kamenog fosfata i organskih ostataka
  • Zaoravanje biljnih ostataka

Kada je reč o prihrani, u organskom voćarstvu dozvoljena je upotreba đubriva organskog porekla, prirodnih mineralnih i mikrobioloških đubriva kao svih i biljnih preparata.

Prednosti glistenjaka

Glistenjak je izuzetno koristan u organskoj proizvodnji. Na primer, 1 tona glistenjaka može zameniti čak 5 tona stajnjaka. Preporučena količina za primenu je između 0,2 i 5 kg/m².

Cvetanje i oprašivanje u organskom voćarstvu

Cvetanje voćaka zavisi od više faktora, kao što su nasledne osobine sorti, temperatura i količina padavina u proleće. Osim toga, na vreme cvetanja utiču i:

  • Nadmorska visina
  • Podloga na kojoj se gaji voće
  • Starost stabla
  • Rezidba
  • Niske temperature

Da bi se osigurala dobra rodnost, neophodno je voditi računa o pravilnom rasporedu sorti u voćnjaku. Sorte mogu biti samooplodne i samobesplodne, što znači da im je potrebna dodatna pažnja prilikom sadnje. Kod samobesplodnih sorti, potrebno je da se obezbede oprašivači.

Značaj pčela u oprašivanju

Korisni insekti, poput pčela,bumbara i drugih, igraju ključnu ulogu u prenošenju polena i oprašivanju biljaka. Zato je očuvanje biološke raznolikosti jedan od osnovnih principa organskog voćarstva.

Zaštita od vremenskih nepogoda

Cvetanje je jedan od najosetljivijih perioda za voćke, jer se često događa u vreme poznih prolećnih mrazeva. Ovi mrazevi mogu uništiti cvetove i tek zametnute plodove. Neke sorte kajsije su posebno oetljive na pozne mrzeve. Ipak, praćenjem meteoroloških podataka moguće je predvideti pojavu mrazeva i preduzeti odgovarajuće mere zaštite.

Prednosti protivgradnih mreža

Zaštita od grada postala je standardna u savremenim voćnjacima, bilo da se radi o konvencionalnoj ili organskoj proizvodnji. Protivgradne mreže donose višestruke koristi:

  • Smanjuju rizik od oštećenja plodova
  • Povećavaju temperaturu ispod mreže za jedan stepen
  • Sprečavaju ožegotine na plodovima

Zaključak

Organsko voćarstvo nije jednostavan proces, ali donosi brojne prednosti kako za proizvođače, tako i za potrošače. Korišćenjem prirodnih metoda uzgoja, održivih tehnika navodnjavanja i ekološki prihvatljivih mera zaštite, moguće je ostvariti zdrav i kvalitetan prinos bez upotrebe hemijskih sredstava. Sve navedeno je moguće u teoriji, dok je u praksi drugačija situacija i sve zavisi od sorti voća, podneblja i svih fizičko-hemijskih faktora koji nesumnjivo vrše uticaj. Važno je istaći da organska proizvodnja ne može biti masovna, jer ako se "omasovi" tada je nemoguće kontrolisati napad štetočina i prouzrokovača bolesti nehemijskim sredstvima.

Ako vas zanima još detalja o organskoj proizvodnji, pročitajte i ovaj tekst:

Leave a Reply