MORAMO DA PRIHATIMO DA JE UPOTREBA HEMISJKIH SREDSTAVA U POLJOPRIVREDI NEMINOVNOST
Broj stanovnika na Planeti raste, sve je manje prostora za život a samim tim dolazi do samnjenja obradivih površina usled raznih fizičkih i hemisjkih uticaja. Erozija zemljišta, tekstonski poremećaju, globalno otopljavanje ali i sve veća zagađenost, dovode do toga da se zapitamo samo jedno a to je, možemo li se prehraniti i na koji način?
SVE JE TEŽA PROIZVODNJA HRANE
Ekstremna promena uslova proizvodnje uz sušne periode kada se sve sprži i pored navodnjavanja pa opet do bujica i poplava, dovodi do toga da se sve teže proizvodi hrana. Relano gledano i to malo što proizvedemo, ako mislimo na biljnu proizvodnju, vrlo lako mogu da unište mnoge štetočine ali i druge životinje ukoliko ne povedemo računa. Zbog toga se, radi zaštite useva i proizvodnje zadovoljavajuće količine hrane, postavlja opravdanost upotrebe hemisjkih sredstava u proizvodnji, koji se zajedno zovu, pesticidi.

ŠTA SU PESTICIDI?
Pojam “ pesticid” je zajedničko ime za sva ona jedinjenja koja su proizvedena za primenu u poljoprivrednoj proizvodnji da bi se sprečili ili ograničili štetni efekti bioloških agenasa, kao što su insekti, glodari, prouzrokovači biljnih bolesti, nepoželjne biljne vrste (korovi) i dr. Pod taj pojam se svrstava i veštačko đubrivo kao prihrana. Dakle " pesticid " je zajednički naziv za sva hemijska sredstva koja se koriste u zaštiti bilja. Dalje, definicija ide na konkretne zajedničke nazive grupe hemijskih preparata koji se koriste za uništavanje određenih proiuzrokovača biljnih bolesti i štetočina, pa tako imamo ove pojmove:
INSEKTICIDI - preparati za suzbijanje insekata
AFICIDI - preparati za suzbijanje vaši
AKARICIDI - preparati za suzbijanje grinja
FUNGICIDI - preparati za suzbijanje biljnih bolesti
HERBICIDI - preparati za uništavanje korova
ZOOCIDI - zajedničko ime za preparate koji suzbijaju štetne životinje koji se dele na:
RODENTICIDE - preparate za suzbijanje štenih glodara
MOLUSKOCIDE - preparate za suzbijanje puževa, itd. Ovo su bile samo neke najvažnije i generalne podele sredstava za zaštitu bilja.

UPOTREBA PESTICIDA U SLUŽBI PROIZVODNJE
Primena preparata za zaštitu bilja je složen problem, jer su u principu svi pesticidi manje više toksični i zahtevaju ozbiljnost pri korišćenju. Dok se intenzivnije ne krene sa primenom integralnog suzbijanja štetnih organizama i uvođenja prakse organske proizvodnje, primeni pesticida se mora dati veći značaj kroz edukaciju poljoprivrednih proizvođača radi pravilne primene, kako bi se proizvela zdravstveno bezbedna hrana bez ostataka pesticida koja u suprotnom ima štetne posledice po zdravlje ljudi, kao i približavanje proizvodnje standardima Evropske unije.
Poljoprivredna proizvodnja, osim organske, koja je masovna i izvodi se na velikim površinama, danas se ne može zamisliti bez upotrebe pesticida u zaštiti gajenih biljaka.
SAVREMENA HEMIJSKA SREDSTVA NISU EFIKASNA KAO ŠTO SU BILA PRETHODNA
Savremeni trendovi i opšti porast svesti i brige za ekologiju i ljudsko zdravlje a posebno za očuvanje prirodnih neprijatelja i životne sredine, doveli su do ukidanja na stotine preparata koji su u prethodnim decenijama bili u upotrebi i nesumnjivo bili efikasni.
Potpuna zamena pesticida u zaštiti drugim metodama suzbijanja je nemoguća, veoma rizična, pa i katastofalna za pojedine kulture. Stoga u intezivnoj biljnoj proizvodnji primena pesticida predstavlja sada i ubuduće važnu, neizostavnu agrotehničku meru, imajući u vidu današnju potrebu za hranom. Postojeći podaci ukazuju da bi isključivanje pesticida iz zaštite bilja dovelo u nekim zemljama SAD-a do smanjenja prinosa strnih žita za oko 50%, a neke osetljive kulture kao sto su duvan, vinova loza, razne voćne vrste se ne bi uopšte mogle isplativo gajiti. Stočni fond bi se momentalno smanjio za 20%, a smatra se da bi štetočine, bolesti i korovi smanjili proizvodnju hrane za oko 35% a u evropskim zemljama čak 25%.
KREOZAN ( di nitro orto krezoel ) je bio najefikasniji preparat u zaštiti bilja jer je ispoljavao trojako delovanje.
Fungicidno, insekticidno i baktericidno a neki profesoli su u šali govorili da ima homocidno i zoocidno dejstvo jer su ga neki koristili za trovanje životinja a nesumnjivo je bio jak otrov pa je bilo i trovanja ljudi ukoliko se nesavesno postupalo. Izbačen je i zabranjen za upotrebu upravo zbog toga što je bio izuzetno jak otrov, veoma postojan i sporo se razgrađivao.

Intenzivno je bojio u žuto i dospevao je i u podzemne vodotokove. Bio je dugo korišćen za zimsko prskanje i nesumnjivo je davao odlične rezultate.
UPOTREBA PESTICIDA POSTAJE OBAVEZA
Poljoprivredni proizvođači treba da znaju da se pesticidi koriste samo u slučajevima kada je to neophodno i kada ne postoji alternativa njihovoj primeni. Takođe, kako primenom pesticida ne bi izazvali neki od štetnih efekata, poljoprivredni proizvođači moraju znati da koriste deklaraciju i uputstvo za primenu. Negativni efekti sredstava za zaštitu bilja mogu biti svedeni na minimum ako rukovaoci prate instrukcije za primenu koje su odštampane na etiketi i upustvu za primenu, poštuju preporučene mere zaštite i higijene.

Samo racionalna upotreba pesticida može zadovoljiti sadašnje i buduće kriterijume u pogledu proizvodnje zdravstveno bezbedne hrane i zaštite životne sredine. Da bi se mogući nepovoljni efekti primene pesticida na životnu sredinu sveli na minimum, potrebno je voditi računa o brojnim činiocima koji mogu da smanje rizik od zagađenja sredine, a da pri tome efikasnost njihove primene bude zadovoljavajuća.

Zbog toge hemisjka sredstva primenjujte samo ako je potrebno i u dozama koje su propisane od strane proizvođača. Obavezno je da se poštuje karenca ali i primena mora biti u skladu sa time za koju je namenu dgovarajući preparat. Takođe vodite računa i o vremenu i načinu primene. Redovno servisirajte i održavajte prskalice i atomizere, koristite sredstva lične i kolektivne zaštite. Ne prskajte ako je vreme vetrovito, ako pada kiša ili u uslovima loše vidljivosti. Povedite računa o pčelama i drugim korisnim organizmima i na adekvatan način skladištite i uništavajte iskorišćenu ambalažu.
Ako ispoštujete stroga pravila koja su navedena na etiketi pesticida koji koristite, ako postupate po savetima stručnjaka, poštujete karence, vreme i način primene, otklonićete svaku dalju bojazan da hrana koju proizvedete nije zdravstveno bezbedna. Samo pravilna upotreba pesticida daje lepe, kvalitetne i zdravstveno bezbedne plodove bez ostataka pesticida. Imajte to na umu.