JEDNOSTAVAN RECEPT POGODAN ZA VEGANE ALI I OSTALE
U mojim receptima ćete pronaći jednostavne i zdrave obroke koji su namenjeni svima bez obzira da li su vegani, vegetarijanci ili klasični ljubitelji mesa. Većinu sam izmislio dok sam razmišljao šta bih mogao da pripremim od namirnica koje trenutno imam. Volim povrće i rado ga spremam na razne načine. Pred vama je recept za boraniju sa povrćem. jedno prosto, letnje - jesenje jelo, posebno u preiodu kada u izobilju imamo povrća koje nam je potrebno za ovaj recept.Ovo je jednostavan recept i potpuno je veganski za sve one koji vole ovakav način ishrane. Potrebni sastojci su:
Oko 500g očišćene boranije po izboru
2 šargarepe isečene na kolutove
2 manja plava patlidžana isečena na kockice
1 manji praziluk ( svakako da može i običan crni luk – glavica srednje veličine
1 veća sveža crvena paprika isečena na kocke
1 veća sveža zelena paprika isečena na kocke
2 čena belog luka
2 komada svežeg paradajza isečenog na kocke
1 kafena kašika peršuna sitno isečenog
Otprilike 2 supene kašike maslinovog ulja
2 lista lovora i začini po ukusu, ja sam koristio morsku so, kurkumu, kari i malo bibera.
Jelu nije potrebna nikakva zaprška.
Priprema.
Dublju šerpu stavite na ringlu i sipajte ulje da se zagreje. Odmah stavite zajedno da se kratko proprži praziluk, šargarepa i paprika.
Neka se uprži ali ne previše i dok se prži možete da isečete boraniju kako je prikazano na slici
a kada se sa tim poslom završili, dodajte i boraniju da se lagano dinsta na ne previše jakoj vatri ( recimo broj 4 na skali od 1 do 6 )
Sve vreme mešajte lagano i dok se to prži , isecite paradajz pa i njega dodajte u šerpu
Promešajte i sada poklopite nakon mešanja da paradjz pusti svoj sok a i povrće pod uticajem pare, pušta vodu. U tome je glavna caka da se povrće dinsta u svom soku. Sledeći korak je da se doda i plavi patlidžan koji ste prethodno iseckali na kockice slika 5 pa sve lagano izmešajte i poklopite.
Sada je momenat da jelo posolite po ukusu. Ja ne solim previše, tek onoliko koliko je potrebno da ne bude bljutavo. Vremenom sam se navikao na manji sadržaj soli, receptori su mi postali osetljivi pa sada kada probam neko jelo koje je ( verovatno slano „ normalno ") mene peče jezik. Ali sve je stvar ukusa.
Dok se i dalje prži i nakon soljenja, dodajte malo vode , promešajte i poklopite.
Na red je došao beli luk. Sitno ga iseckajte pa u šerpu da se druži sa ostalim povrćem koje bi sada već trebalo da je blago raskuvano.
Promešajte i nalijte vodom da ogrezne i pustite da se ukrčka jedno pola sata. Dok se jelo krčka, iskoristite vreme da pospremite po kuhinji i sredite nered koji ste nesumnjivo napravili. Pred kraj dodajte i seckani peršun, lovor i začine.
Jelo je gotovo kada je sve omekšalo i tada je došao trenutak da ga servirate i poslužite. I gotovo jelo možete da poslužite iz kašiku dve pavlake a ukoliko ste baš vegan onda se odlično slaže salata od krastavca sa belim lukom i vinskim sirćetom.
Ovako izgleda servirano
SAVET
Kod pripreme ovakvih jela, sam proces kuvanja traje brzo i to su lagana jela koja ne zahtevaju pripremu koja traje satima. Ali ( bar meni ) je sama pretpriprema dosadna, jer sve sastojke treba oprati, iseckati i pripremiti za dalje kuvanje. Ovaj proces sam uprostio tako što sve sastojke prethodno pripremim i ostavim u činijice. Isto kao kada na TV prikazuju neke recepte pa sve sastojkse stave u te male činije. To svakako olakšava i ubrzava sam tok i proces pripreme.
I još jedna važna stvar. Kada termički obrađujete povrće, vodite računa o vremenu. Svo ono povrće koje možemo da jedemo i sirovo, nije potrebno kuvati više od 30ak minuta. Na taj način čuvate većinu mineralnih materija i vitamina koji se dugim kuvanjem nepovratno gube.
Povrće se inače preporučuje u većim količinama jer je osim navedene hranljivosti bogato proteinima i vlaknastim materijama koje utiču na pravilan rad našeg stomaka i varenja.
Možete o boraniji da pročitate u sledećem tekstu: