USVAJANJE TEŠKIH METALA IZ ZEMLJIŠTA
Poljoprivredno zemljište, kao voda i vazduh u sebi sadrži i čitav niz teških metala koji su u većoj količini svakako loši kako za biljke tako i za životinje i čoveka. Poljoprivredno zemljište je mahom zagađeno teškim metalima ili radioaktivnim elementima, koji dolaze emisijom gasova iz industrije, atomskih centrala, termoelektrana i od izduvnih gasova automobila.

USVAJANJE TEŠKIH METALA
Biljke mogu usvojiti teške meatle ili radioaktivne elemente u malim količinama, kao što su: olovo, kadmijum, nikl, aluminijum, rubidium, vanadium, gvožđe itd.

Međutim i ako biljke imaju sposobnost usvajanja ovih metala, vrlo je moguće da se ukoliko usvoje preko svake mere, ti metali izazovu fitotoksičnost, pa biljka jednostavno uvene i osusši se.
UPOTREBA PRIRODNIH ČISTAČA U PRAKSI
Iako se biljke mopgu koristiti za čišćenje, postoje bitne razlike od biljke do biljke, u usvajanju elemenata. To zavisi od širine sprovodnih sudova koji mogu biti uži ili širi. Slično kao vene i arterije kod čoveka i toplokrvnih životinja. Biljke sa širokim sprovodnim sudovima ( suncokret, kukuruz i kupusnjače ) su posebno pogodne za usvajanje metala i radioaktivnih elemenata iz zemljišta ili vode.

Biljke se mogu koristiti za čišćenje jezera od teških metala i radioaktivnih elemenata, tako što se recimo postavljaju splavovi sa saksijama suncokreta koji se koriste kao usvajaći. Dodavanjem nekih helata u vodu, dolazi do vezivanja metala pa ih biljke lakše usvajaju bez značajnije toksičnosti po njih. Biljke se kasnije spaljuju a pepeo sa teškim metalima se odlaže na skroviuta mesta za čuvanje.
Čišćenje zemljišta od olova, žive i drugih teških metala ili radioaktivnih elemenata izvodi se prskanjem biljaka helatima nekoliko puta u godini i to u fazi najvećeg porasta.
Evo više reči o ambroziji.