SMOKVA JE JEDNOSTAVNA ZA GAJENJE
Smokva je mediteranska biljka iz porodice duda. Uspeva u toplim područjima pa su neke zemlje videle mogućnost milionske zarade od prodaje plodova smokve.

Smokva kao samorastuća biljka
Smokva se na primorju Crne Gore, može naći svuda. Lako se razmnožava iz reznica pa možete da vidite kako tek iznikla smokvica stidljivo proviruje iz neke pukotine napuštene kuće ili pored stene na putu do plaže. Nije izbirljiva u pogledu kvaliteta zemljišta pa jednako uspeva kako na krševitim i nepoldnim tako i na kultivisanim.

Toploljubiva je biljka, dobro podnosi sušu i visoke temperature. Ima moćan korenov sistem koji joj omogućava da bude tolerantna na sušu. To postiže tako, što koren prolazi kroz pukotine u zemljištu gde se ne samo dobro učvršaćava već i pronalazi skrivenu vodu koju koristi za opstanak.
Koristi od klimatskih promena
Organizovane i profesionalne proizvodnje smokve na našim prostorima nema. Crna Gora i Hrvatska imaju potencijal za proizvodnju usled odgovarajućeg podneblja i blage mediteranske klime.

Današnja selekcija daje sorte koje se uspešno mogu gajiti i u kontinentalnim uslovima gde bi Srbija mogla da profitira. Smokva može da podnese negativne temperature i do -15 ° C ali pod uslovom da ne traju više od par dana jer tada može potpuno da izmrzne. Ima više sorti koje su bazirane na krupnoći i boji pa bi zahvaljujući sve toplijim zimama i odgovarajućem sortimentu, smokva mogla se uspešno gaji i kod nas. Potražnje, nesumnjivo ima a odlična je ne samo u svežem stanju već i za sušenje i preradu.

Proizvodnja smokve Turskoj donosi milione dolara prometa
Neke zemlje poput Turske, pozabavile su se malo ozbiljnije ovom proizvodnjom pa su u oblasti Anadolija nikle velike plantaže pod smokvom. Ekspanzija avio saobraćaja, naročito kargo prevoza, omogućila je da se za 24 sata sa jednog na drugi kraj sveta transportuje sveža smokva. S tim u vezi, Turska planira da u ovoj godini ostvari prihod od čak 50 miliona dolara samo od izvoza kako sveže tako i sušene, smokve. Kargo transport pokriva nacionalna aviokompanija Turkish airlines koja leti u gotovo 70 zemalja sveta pa sav profit koji se ostvaruje ostaje u državi jer nema stranog uplitanja u vidu tzv ulaganja i sl.

Evropa ne zanemaruje smokvu, ali....
Iza Turske, na drugom mestu je Nemačka, koja ostvaruje dobit od 14 milona dolara, potom Britanija sa 3,7 milona i Holandija sa 3,5 miliona dolara. Zanimljivo je da je Holandija svoju proizvodnju izmestila u tzv.zemlje „ trećeg sveta " tako da je moguće da se smokva iz Holandije zapravo i ne proizvodi u Holandiji.
U situaciji kada se u Srbiji sve više vodi borba sa konkurencijom oko proizvodnje voća koje svi nude, smokva može da bude odličan-profitabilan izbor.
Ovo sigurno niste znali o smokvi