VIŠE PRINOSA A MANJE MUKE
Malčiranje je jedna od najvažnijih tehnika u poljoprivredi i povrtarstvu. Malčiranje pomaže u očuvanju vlage u zemljištu, sprečava rast korova i poboljšava kvalitet zemljišta. Ako želite zdravu baštu ili njivu, gde sve uspeva bez muke, malčiranje je svakako korisna stvar.

Šta je malčiranje zemljišta?
Malčiranje zemljišta, podrazumeva prekrivanje zemljišta slojem organskog ili neorganskog materijala kako bi se zaštitilo od erozije, zadržala vlaga i poboljšala plodnost.

Prednosti malčiranja
Zadržava vlagu u zemljištu
Smanjuje rast korova
Poboljšava strukturu i plodnost zemljišta
Smanjuje eroziju i temperaturne oscilacije
Sprečava ispiranje hranljivih materija
Malč može biti organski i neorganski . Za organski malč može da se koristi: slama, seno, piljevina, lišće, kompost, kora drveta
a za neorganski malč se koriste agrofolije, kamen, šljunak ili plastika mada je najbolje da se ona izbegava.

Kako pravilno malčirati?
Očistite površinu od korova i kamenja i dobro zalijte zemljište pre malčiranja. Postavite sloj malča (5–10 cm) – tanji za sitnije malčeve, deblji za krupnije. Dakle, prekrijte organskim ili neorganskim malčem. Recimo ako koristite organski ( piljevina recimo) pospite po površinskom sloju. Ostavite prostora oko stabljika biljaka da ne dođe do truljenja i povremeno dopunjavajte organski malč kako bi se nadoknadilo raspadanje.

Kada je najbolje vreme za malčiranje?
Ovu agrotehničku meru možete da obavite, dva puta tokom godine. Na proleće kada malčiranje ima za cilj da zadržavi vlagu i spreči rast korova a na Jesen, tada malčiranje štiti biljke od mraza i poboljšava strukturu zemljišta

Najbolji malč za različite biljke
Evo i nekih preporuka za malčiranje za određene biljne kulture:
Povrće – slama, seno, trava
Voćnjaci – kora drveta, piljevina
Cveće – borova kora, kompost
Malčiranje je svakako korisna mera, međutim primenjiva je na manjim parcelama, kod hobista, baštama i u organskoj proizvodnji.
Ako želite da saznate više o korisnoj obradi zemljišta, pročitajte i ovo: