ORAHOVAČA JE IZUZETNO POPULARNO PIĆE
Orahovača ili liker od oraha je popularno piće koje se oduvek pravilo svuda gde ima oraha. Za ovaj liker vezane su mnoge priče i legende koje kažu da je lekovit jer sadrži jod, koji je odličan za prevenciju bolesti štitaste žlezde a kako neki kažu upravo je zbog joda i koristan da se uzima posebo, ukoliko imate manjak ovog elementa u organizmu. Ali kako je ovo ipak alkoholno piće povedite računa.
ŠTA JE ORAHOVAČA PO SASTAVU?
Prilikom pravljenja ovog napitka potrebo je da imate pre svega male, zelene plodiće oraha koji su veličine klikera. U takvim plodovima ima najviše joda koji se kasnijim prirodnim hemijskim procesima izdvaja i ostaje u napitku. Zreli plodovi se ne koriste već isključivo mladi i zeleni.
Osnovni sastojci likera su: mladi orasi, rakija i šećer. Ne smemo nikako da zaboravimo da ključnu ulogu u pripremi ovog napitka igraju sunčevi zraci i to najbolje indirektni, jer direktno izlaganje sunčevoj svetlosti može dovesti do određenih hemijskih procesa koji mogu eliminisati jod, usled koga i krećemo i sav ovaj posao.
Korisno je znati da se orahovača ne sprema od zrelih plodova koji su mnogo bolji za izradu poslastica, već od zelenih upravo zbog joda koga najviše ima u njima.
Kada pripremate liker i ostavite sastojke na svetlom mestu, pogledajte povremeno i slobodno promešajte. Ukoliko orahe i šećer stavite u teglu, nemojte da je zatvarate pokopcem jer je potreban kiseonik da bi se odigrali svi neophodni procesi odnosno da orasi puste sok i šećer pretvori u sirup koji će kasnije da se pomeša sa odabranim tipom rakije.
POSTUPAK PRIPREME
Uopšte nije teško, potrebno vam je strpljenje, volja i naravno neko obližnje drvo samonikog ili gajenog oraha gde ćete ubrati plodiće. Potrebno vam je 40ak komada.
Po gradovima ima puno oraha koji su samoposađeni usled vetra koji nosi otpale plodove koji kada padnu na pogodno tlo počnu sa kijanjem ukorenjavanjem i rastom. Zanimljivo je da recimo Novi Beograd koji je teoretski sav u betonu i staklu, ima delove posebno u tzv blokovima u kojima ima na desetine stabala oraha koji podonosi. To vam je zgodno posebno, ukoliko ste iz urbanih sredina pa nemate priliku da odete kod rođaka ili prijatelja na selo. Tokom proleća možete da na zelenim pijacama pronađete ove plodove koje je već neko ubrao za vas što opet skraćuje vreme pripreme.
Najbolje je da koristite plodiće sa biljaka koje rastu u prirodii ili selu, daleko od puteva kojima tutnje vozila jer bi takvi plodovi bili potpuno čisti i nezagađeni. Ukoliko pak berete u gradskim sredinama imajte i ovo u vidu pa osmotrite teren i okolinu. Dakle 40 komada oraha koje stavite u teglu ( nemojte da ih perete ) i sve to pospite šećerom. Ostavite na svetlosti da stoji 40 dana.
Zašto 40 plodova i 40 dana ne znam, ali prenosim kako su me naučili i kako sam čuo.
GDE SE MOŽE NABAVITI GOTOV LIKER?
Za one kojima je ovo prilična gnjavaža i koji bi radije da poruče ili kupe, zanimljivo je da bar kod nas nema masovne i industrijske proizvodnje ovog pića i ako se tu i tamo može naći uvozni. Kod nas se uglavnom priprema u kućnim uslovima i može da se kupi na raznim sajmovima i vašarima koji se od jeseni pa sve do proleća održavaju širom Srbije. Na tim manifestacijama izlagači često prodaju i liker od oraha koji su sami pripremili. Likeri su lepo upakovani u dizajniranim bocama i prodaju se u različitim zapreminama i najčešče od 500ml do jednog litra.
Detaljan opis kako se proizvodi liker možete pronaći u tekstu klikom na naslov