You are currently viewing NAJVAŽNIJE ŠTETOČINE I BOLESTI BROKOLIJA

NAJVAŽNIJE ŠTETOČINE I BOLESTI BROKOLIJA

Brokoli je jedna od najzdravijih povrtarskih kultura, ali da bi dao visok prinos i kvalitetne glavice, potrebno je obratiti pažnju na štetočine i bolesti brokolija koje ga napadaju. Štetočine i bolesti brokolija mogu ozbiljno ugroziti gajenje ako se ne preduzmu blagovremene mere zaštite.

Štetočine brokolija mogu ozbiljno ugroziti rast brokolija, smanjiti prinos i uticati na njegov kvalitet. Uporne su i ekonomski značajne, jer mogu da desetkuju rod ako se ne suzbiju na vreme hemijskim sredstvima. Biološki preparati i biloška borba (uporeba predatora i prirodnih neprijatelja ) daju slabe rezultate na velikim parcelama i zgodne su za manje površine. Na većim površinama, mora hemija.

Ova gusenica može da napravi ogromnu štetu, jer se hrani listovima brokolija, ostavljajući velike rupe i smanjujući prinos. Suzbijanje se vrši primenom insekticida na bazi Bacillus thuringiensis, (biološki preparat) ili klasični insketicidi sa kontaktnim delovanjem.

Larve ove muve napadaju koren brokolija, uzrokujući venuće i propadanje biljaka. Preventivne mere uključuju korišćenje pokrivki za biljke i izbegavanje gajenja na istom mestu svake godine.

Ove male crne bube prave sitne rupe na listovima i mogu značajno usporiti rast mladih biljaka. Najbolja zaštita je malčiranje zemljišta i upotreba prirodnih insekticida ili klasičnih kontaktnih.

Osim štetočina, brokoli može biti podložan različitim bolestima koje utiču na njegov rast i prinos. Često se javljaju unuslovima kišovitog vremena jer vlaga utiče na razvoj ovih prouzrokovača bolesti. Evo najčešćih:

Peronospora je gljivična bolest koja se manifestuje žutim pegama na listovima, dok se s donje strane razvija siva prevlaka. Da biste sprečili ovu bolest, osigurajte dobru ventilaciju između biljaka i koristite fungicide na bazi bakra. Ovi fungicidi mogu da reše problem ako ih preventivno primenite , onda kada uočite prve simptome. Obavezno je prskanje pre kiše.

Ova bolest izaziva truljenje korena i venuće biljaka. Najbolja preventiva je izbegavanje prekomernog zalivanja i sadnja brokolija na dobro dreniranom zemljištu. Ukoliko se javi ova bolest, lečenja nema.

Javlja se u vidu tamnih, vodenastih pega na listovima, koje mogu prouzrokovati defolijaciju biljke. Ovo je bakterija koja može potpuno da uništi ceo rod i javlja se i na paprici i drugim povrtarskim biljkama. Kod nas, još uvek nema regostrovanih antibiotika za upotrebu u zaštiti bilja, pa nekakvu zaštitu mogu da obave preventivne mere, upotreba zdravog sadnog materijala i primena bakarnih preparata.

Da bi brokoli bio otporan na štetočine i bolesti, važna je pravilna prihrana i đubrenje. Preporučuje se upotreba organskih đubriva bogatih azotom, dok je za cvetanje neophodan kalijum. Pravilno balansirano đubrenje jača biljku i pomaže joj da se lakše odupre bolestima.

Prevencija je najbolji način borbe protiv štetočina i bolesti brokolija. Redovna kontrola biljaka i pravovremena zaštita ključni su za smanjenje rizika. Osim toga, pravilna ishrana biljaka dodatno doprinosi njihovoj otpornosti na štetočine i bolesti brokolija

Evo još malo o brokoliju:

Leave a Reply