DIGITALIZACIJA U POLJOPRIVREDI
Digitalizacija je pokucala na vrata srpske poljoprivrede, donoseći modernizaciju koja menja pravila igre. Poljoprivreda, odavno osnovna profesija mnogima, danas prelazi u sferu visokotehnoloških rešenja i inovacija. Kako to izgleda u praksi i gde smo mi u toj priči?
Farmer 21. veka: Savremeni, urbani i digitalno povezani
Današnji farmer nije samo proizvođač hrane, već i tehnološki stručnjak. Posebno ohrabruje što imamo pravu armiju mladih savremenih farmera koji su poljoprivredu shvatili kao ozbiljan biznis. Neretko ima slučajeva da farmer živi u gradu, upravlja imanjem na daljinu i koristi najmoderniju opremu – od mašina sa GPS sistemima do aplikacija na pametnom telefonu. Precizna setva, đubrenje ili žetva obavljaju se uz minimalno ljudsko učešće, a rezultati su impresivni. Naravno ovo je više zastupljeno teoretski jer biljna proizvodnja ne može bez nadzora ali sve navedeno izuzetno olakšava sam pristup poljoprivredi i proizvodnji pod otvorenim nebom. Kao što nam navigacija i GPS omogućavaju da stignemo do bilo koje tačke na Planeti tako nam slični sistem omogućava da mnogo lakše proizvodimo hranu i sve nadziremo stotinama kilometara daleko. Međutim i ako to radimo od kuće, neophodno je prisustvo nekog ko je ipak na terenu i koji vizuelno prati sva dešavanja.
Savremena mehanizacija omogućava značajne uštede. Traktori i kombajni „na autopilotu“ precizno obrađuju zemlju, bez praznih hodova i rasipanja resursa. Sve to omogućava efikasniju i ekološki prihvatljiviju proizvodnju.
Kako to rade u svetu? Pogled u Francusku
Francuski poljoprivrednici su uveliko zakoračili u budućnost. Oko 40% njih svakodnevno koristi internet u radu, dok robotika i satelitsko praćenje beleže rast, posebno u vinogradarstvu. Sateliti prate stanje useva na gotovo milion hektara, omogućavajući precizno navodnjavanje, prihranu i zaštitu bilja. Pored toga, sredstva iz fondova EU (od 10.000 do 60.000 evra) dodatno podstiču ulaganje u inovacije.
Gde je Srbija u priči o digitalizaciji?
Iako je situacija kod nas daleko skromnija, pomaci su evidentni. Srpski poljoprivrednici sve češće učestvuju u pilot projektima u saradnji sa fakultetima i naučnim institucijama. Naša polja već sada koriste satelitske podatke za analizu stanja useva. Na osnovu dobijenih informacija može se pravovremeno reagovati, bilo da je reč o navodnjavanju, đubrenju ili zaštiti bilja. I to sve uz nekoliko klikova na telefonu, bez obzira da li ste na nekoliko koraka od njive ili na drugom kontinentu.