You are currently viewing PLANIRANJE POVRTNJAKA
Čak i najmanji prostor može postati povrtnjak uz pravilno planiranje, plodored i odabir biljaka koje ne zahtevaju mnogo prostora. Idealno mesto za povrtnjak mofu da budu i , saksije ili drvena korita koja dodatno štede prostor i čine ga funkcionalnijim.

PLANIRANJE POVRTNJAKA

Kako da uspešno organizujete amaterski povrtnjak na maloj površini

Svi koji žele da se bave povrtarstvom u takozvanim kućnim uslovima, nema potrebe  da se sekiraju zbog veličina parcele. Čak i najmanji prostor može postati povrtnjak uz pravilno planiranje, plodored i odabir biljaka koje ne zahtevaju mnogo prostora. Idealno mesto za povrtnjak mogu da budu i saksije ili drvena korita koja dodatno štede prostor i čine ga funkcionalnijim. Prilagodite povrtnjak svojim potrebama i ukusima, birajući povrće koje vaša porodica najradije konzumira.

Prvi koraci u planiranju

Mali povrtnjaci se mahom podižu usled želje da sami sebi proizvodite povrće bez upotrebe hemijskih sredstava za zaštitu od bolesti i štetočina. Placevi, rehabilitovana seoska domaćinstva ili pak urbane bašte su danas najčešća mesta gde se uspešno može gajiti povrće. Međutim, zgodno je napraviti neki plan. Evo smernica.

Grupa 1: Biljke sa visokim zahtevima za hranljivim materijama

Grupa 2: Biljke sa umerenim zahtevima

Grupa 3: Biljke sa minimalnim zahtevima

Plodored ključ dugotrajne plodnosti zemljišta

Još u doba Rimljana znalo se da zemlju treba "odmoriti" kako bi ostala plodna. Plodored podrazumeva rotaciju kultura kroz tri godine:

Svake godine zemljište treba prihraniti kompostom i stajnjakom pre rotacije biljaka. Neke biljke poput paradajza i jagoda mogu ostati na istom mestu dve do tri godine, ali ih je potrebno pravilno održavati uz redovnu prihranu preko lista.

Biljke čuvari i dobre komšije

U povrtnjaku postoje biljke koje pozitivno utiču jedne na druge a i mogu biti korisne u borbi protiv nekih štetočina. Kadifica je odlična u borbi protiv nematoda (zemljišnih crva) jer ih odbija. Neven i muškatle imaju sličan zaštitni efekat dok raštan odbija buvača kod kupusnjača. Takođe, kombinacija biljaka poput kukuruza, pasulja i bundeve pruža idealnu mikroklimu i prirodnu zaštitu.

Primeri dobrih i loših komšija

  • Dobre komšije odnosno biljke koje možete zajedno da gajite su šargarepa i luk, boranija i kupus, tikva i paradajz. Međutim u loše komšije spadaju biljke koje nikako ne bi trebalo da gajite zajedno. To su: boranija i beli luk, kupus i paradajz, krompir i paradajz.

Leave a Reply