Kiša donosi više od svežine – stižu gljivične NOVE BOLESTI
Koliko kiša može biti nepovoljna za poljoprivredu, najbolje pokazuju primeri kada posle dužih perioda vlažnog i kišovitog vremena dolazi do prave epidemije gljivičnih bolesti. Ove infekcije pogađaju kako voće, tako i povrće, ali je vlaga ključni okidač za njihovu pojavu i širenje.

Posebno zabrinjava pojava novih bolesti u voćarstvu, jer su se neke gljivice pojavile na kulturama koje su godinama bile relativno bezbedne – poput jabuke recimo.
Alternaria alternata – nepozvani gost u voćnjacima
Jedna od najnovijih i najopasnijih bolesti jabuke jeste Alternaria alternata. Ova gljivica napada listove i semenu kućicu, a posebno ugrožava sortu zlatni delišes. Javlja se isključivo u uslovima visoke vlažnosti i učestalih padavina – što znači da je aktuelna upravo sada!

Da bi se izbegle posledice, preporučuje se prskanje preparatom SIGNUM, i to obavezno u dva navrata. Voćari bi trebalo da ovaj preparat uključe u redovan tretman zaštite jabuke, naročito ukoliko se nastavi promenljivo i kišovito vreme.
NOVE BOLESTI ne staju na jabuci – na udaru i dunja i kruška
Nažalost, ni ostalo jabučasto voće nije pošteđeno. Dunja i kruška sve češće bivaju meta gljivice Fabria maculata, koja se takođe aktivira isključivo u kišnim sezonama.
Simptomi su lako uočljivi: crnjenje listova, tamne pege na lišću i plodovima, a u težim slučajevima dolazi čak i do pucanja plodova, čime se ozbiljno ugrožava rod.

Postoji rešenje – ali reagujte na vreme!
Dobra vest je da za ovu gljivicu ima leka. Preparati koji su registrovani za suzbijanje čađave krastavosti, kao što je DIFFERENT, pokazali su izuzetnu efikasnost i protiv fabrije.
Zato, dragi voćari, ako želite da spasete ovogodišnji rod od novih bolesti, vreme je da reagujete. Jer priroda, iako lepa, često zna da bude nepredvidiva – naročito kada pada kiša.
Evo više o još jednoj bolesti koja se javlja na jagodi: