You are currently viewing MALA GAZDINSTVA I APR. KAKO OBRAĐIVATI ZEMLJU BEZ REGISTRACIJE?

MALA GAZDINSTVA I APR. KAKO OBRAĐIVATI ZEMLJU BEZ REGISTRACIJE?

Mala gazdinstva su sve popularnija u Srbiji, naročito među penzionerima i ljudima koji žele da se vrate prirodi. Međutim, mnoge brine pitanje registracije u Agenciji za privredne registre (APR).

Mala gazdinstva su porodična poljoprivredna domaćinstva koja obrađuju manju površinu, uglavnom za sopstvene potrebe ili dodatni prihod. Ova gazdinstva su idealna za penzionere, hobiste a posebno mlade kojih ima sve više a koji žele zdravu hranu iz svoje bašte, ali ne žele administrativne obaveze.

Penzioneri, hobisti i svi oni koji imaju manje placeve mogu da se bave poljoprivredom bez registracije ako:

Kada nije potrebna registracija, važno je odabrati kulture koje donose korist bez prevelikih ulaganja i birokratije.

  • paradajz, paprika i krastavac
  • luk i beli luk
  • pasulj, grašak, boranija
  • salata, blitva
  • tikve i tikvice

Voće je izuzetno popularno na okućnicama i možda i najzastupljenije. Savet je da ne preterujete sa brojem stabala jer ćete zaštitu lakše da obavljate biloškim i prirodnim preparatima kao i rezidbu i ostale pomotehničke mere vezane za negu voćnjaka.

  • jagode maline i kupine – lako se gaje i donose ukusne plodove.
  • jabuke, šljive, kruške – Dugoročna investicija koja ne zahteva registraciju ako voće koristite za ličnu upotrebu.
  • višnje i trešnje
  • orah i lešnik - ovakvi zasadi s ečesto nasleđuju pa je potrebno da se samo nasatavi sa negom i održavanjem

Mnogi ne razmišljaju o začinskom bilju, ali ono može biti vrlo korisno: bosiljak, peršun, nana i origano – neizostavni u kuhinji, a lako ih je gajiti. Kamilica i kantarion – koriste se za pripremu čajeva i prirodnih lekova.

  • kukuruz šećerac – može se gajiti za sopstvenu upotrebu bez administrativnih obaveza.
  • suncokret – idealan za grickalice ili pravljenje domaćeg ulja

Mala gazdinstva nude brojne prednosti. Pre svega, nema dodatnih troškova jer nije potrebna registracija, što znači da nema poreza ni doprinosa. Osim toga, nema birokratije, što vam omogućava da se posvetite isključivo poljoprivredi.

Takođe, bavljenje poljoprivredom doprinosi zdravlju – fizička aktivnost i boravak na svežem vazduhu pozitivno utiču na organizam. Još jedan plus je samoodrživost, jer možete imati sveže namirnice iz sopstvene bašte a sav višak možete da prodate bez ikakvih problema.

Ovde bi trebalo da budete obazrivi jer je složenija delatnost. Međutim, najzahvalnije je živinartsvo - koke nosilje, patke (ukoliko imate neki potočić blizu koji je raj za njih ) i ćurke koje se sve više gaje jer im onih koje se tove. Koze su takođe popularne jer se od mleka može praviti sir koji je sve više tražen a naročito onaj koji je proizveden na malim gazdinstvima.

Ako imate plac na selu ili okućnicu, možete lako početi. Prvo, odlučite šta želite da gajite – najbolje je da krenete sa jednostavnim kulturama. Zatim, nabavite kvalitetno seme i sadnice.

Nakon toga, planirajte raspored sadnje i kombinujte različite biljke kako biste maksimalno iskoristili prostor. Vodite računa o zemljištu koristeći prirodna đubriva i kompost. Na kraju, ne opterećujte se velikim zalihama – proizvedite onoliko koliko vam je potrebno. Razmislite ako želite da uložite u plastenik, koji je idealan za maoe površine.

Ukratko, mala gazdinstva su odlična prilika za one koji žele da se bave poljoprivredom bez administrativnih komplikacija. Uz malo truda, možete uživati u zdravoj hrani i samoodrživom načinu života. Važno je da proizvodite za sopstvene potrebe, a višak delite sa porodicom i prijateljima. Tako ćete imati koristi bez dodatnih troškova!

Evo šta je potrebno za registraciju:

Leave a Reply