You are currently viewing GAJENJE NARA U SRBIJI. MOGUĆNOSTI ULAGANJA I PROFIT

GAJENJE NARA U SRBIJI. MOGUĆNOSTI ULAGANJA I PROFIT

Gajenje nara u Srbiji je perspektivna investicija sa visokim potencijalom zarade. Iako je nar tradicionalno povezan sa Mediteranom, promena klime otvara vrata za njegovo gajenje u kontinentalnim uslovima.

Rešili ste da krenete u proizvodnju nara. Budite spremni na značajna početna ulaganja i stručno znanje. Međutim, ulaganje bi se isplatilo usled rastuće potražnje na tržištu. Sa pravilnom negom i planiranjem, nar može postati pravi “bum” domaćih plantaža. Sve količine koje se prodaju u Srbiji se uvoze uglavnom iz Turske. Ako bi se pokrenula jedna takva plantaža, bili bi jedan od prvih voćara koji je krenuo u sasvim novi izazov koji bi nesumnjivo doneo profit.

Nar ima preko 500 sorti, ali ne uspevaju sve u kontinentalnim predelima. Sorte poput Wonderful, Acco i Hicaz pokazuju dobru otpornost na hladnije zime i prilagodljivost novim uslovima. Neke opšte osobine navedenih sorti su ove:

Za uspešan voćnjak pod narom ključno je odabrati sadnice od  proverenih rasadnika kojih  ima u Srbiji, a dodatna zaštita poput agrotekstilnih prekrivača može biti neophodna u periodima ekstremnih mrazeva.

Globalno zagrevanje je omogućilo da se voćne vrste poput nara, smokve, kikirikija i kivija uspešno gaje u regionima gde to ranije nije bilo moguće. U poslednjih deset godina, zime u Srbiji postale su blaže, sa sve dužim toplim periodima, što pogoduje razvoju  toploljubivih biljaka. Međutim, nepredvidive vremenske nepogode i dalje predstavljaju izazov, te je neophodno ulagati u navodnjavanje i zaštitne mreže. Važno je da ukoliko planirate da podignete veću plantažu, razmislite o protivgradnoj mreži koja ima višestruku namenu. Prvenstveno štiti od grada i olujnog nevremena a leti štiti od ožegotina i jakog sunca a zimi  od mogućeg izmrzavanja.

Nar je relativno otporan na bolesti, ali ipak može biti podložan nekim bolestima kao što je antraknoza koju izaziva gljiva Colletotrichum spp koja izaziva smeđe fleke na plodovima. Od štetočina, mogući napadi su od tripsi i lisnih vaši. Sve ovo se lako suzbija odgovarajućim preparatima koji su registrovani za tu namenu.

Osnivanje plantaže nara zahteva početna ulaganja koja uključuju:

Ukupno ulaganje za jedan hektar plantaže nara kreće se od 5.000 do 9.000 €.

Nar počinje da daje prvi rod u trećoj godini, dok pun rod dostiže u petoj. Prosečan prinos je 20 do 25 tona po hektaru, a otkupna cena na tržištu iznosi od 1 do 2 € po kilogramu.

Nastavlće se priča o naru

Leave a Reply