RUŽE SU KRALJICE CVEĆA I TRAŽE PUNO LJUBAVI
Ruže su možda najstarije i najlepše cveće na svetu. Simbol ljubavi, strasti i elegancije. Ruže broje preko 300 vrsta koje se razlikuju po boji, mirisu i obliku, cveće su koje dominira u vrtovima širom sveta. Od davnina se komuniciralo putem ruže a to je donekle ostalo i danas. Najpoznatija je crvena ruža, simbol ljubavi, dok bela predstavlja čistoću, a žuta prijateljstvo. Osim što krase bašte, ruže su često ključni sastojak u parfemima zahvaljujući svom prepoznatljivom mirisu. Zanimljivo je da se latice ruža koriste i u kulinarstvu – za pripremu sirupa, džemova, pa čak i sladoleda.
![](https://zelenanit.rs/wp-content/uploads/2025/01/20230514_181315.jpg)
Odabir prave sorte ruža
Pre nego što započnete sa sadnjom, važno je odabrati sortu koja odgovara vašem senzibilitetu i klimatskom podneblju. Ruže su raznovrsna porodica cveća pa tako imamo: čajevke, ruže penjačice, grmolike i mini ruže. Svaka sorta ima svoje specifičnosti, pa pažljivo birajte.
![](https://zelenanit.rs/wp-content/uploads/2025/01/ruze8.jpg)
Lokacija i izbor zemljišta
Ruže vole sunce, zato ih sadite na mesto koje dnevno dobija najmanje šest sati direktne sunčeve svetlosti. Izbegavajte vetrovita područja i senovita mesta, jer ruže u hladu neće uspevati. Zemljište treba da bude dobro drenirano i bogato organskim materijama. Pre sadnje, zemljište je najbolje obogatiti kompostom ili stajskim đubrivom. Ako koristite veštačka đubriva, birajte ona sa manjim procentom azota, a većim procentom fosfora i kalijuma, koji podstiču cvetanje.
![](https://zelenanit.rs/wp-content/uploads/2025/01/ruze6.jpg)
Sadnja ruža
Idealno vreme za sadnju ruža je rano proleće ili jesen. Iskopajte rupu dovoljno veliku da koreni mogu slobodno da se rašire. Mesto gde se stablo spaja sa korenom trebalo bi da bude nekoliko centimetara iznad nivoa zemljišta. Odmotajte pažljivo plastičnu foliju i vodite računa da se ne rasturi supstrat koji oblaže koren sadnice ruže. Pažljivo ga spustite u iskopanu jamicu i zatrpajte . Blago pritisnite da bi se sadnica fiksirala i obilno zalijte vodom. Ako sadite u jesen, nema potrebe za naknadnim čestim zalivanjem a ako sadite u proleće onda bi trebalo da pratite posađene ruže te ako nema kiše, zalijte povremeno i gledajte da zemljište ima dovoljno vlage kako bi se sadnice lakše primile i počele da se ukorenjavaju i listaju.
![](https://zelenanit.rs/wp-content/uploads/2025/01/20230514_181326.jpg)
Zalivanje i prihrana
Ruže zahtevaju redovno zalivanje, naročito tokom sušnih perioda. Izbegavajte prskanje lišća kako biste smanjili rizik od bolesti. Koristite specijalna đubriva za ruže kako biste podstakli rast i cvetanje. Đubrite ih u proleće kada počnu da rastu i ponovo sredinom leta. Najbolja su tečna đubriva koja imaju veći procenat fosfora i kalijuma a mnji procenat azota.
![](https://zelenanit.rs/wp-content/uploads/2025/01/ruze1.jpg)
Nikako nemojte prihranjivati đubrivima koja sadrže veći procenat azota, jer azot inicira bujnost i rast zelene mase, pa će vam u tom slučaju ruže slabije cvetati.
Rezidba ruža
Redovna rezidba je ključna za zdravlje i oblik biljke. Uklanjajte mrtve i oštećene grane, kao i one koje rastu prema unutra. Najbolje vreme za rezidbu je kasna zima ili rano proleće, dok se tokom leta rezidba obavlja spontano uklanjanjem precvetalih grana. Tokom zime isecite sve grane na dužinu od oko 5cm od površine zemljišta.
![](https://zelenanit.rs/wp-content/uploads/2025/01/ruze3.jpg)
Zaštita od bolesti i štetočina
Ruže su podložne napadima lisnih vaši, pepelnice i crne pegavosti. Redovno pregledajte biljke i koristite odgovarajuće insekticide i fungicide. Preparati na bazi bakra daju odlične rezultate u prevenciji bolesti.
Malčiranje i održavanje
![](https://zelenanit.rs/wp-content/uploads/2025/01/ruze9.jpg)
Malčiranje oko biljaka pomaže u zadržavanju vlage, smanjenju rasta korova i održavanju stabilne temperature zemljišta. Koristite organski malč, poput komposta, slame ili kore drveta. Redovno okopavajte zemlju oko ruža i uklanjajte korov ručno kako biste osigurali zdrav rast i bujno cvetanje.
Šta je malčiranje i kako se izvodi?
Malčiranje je mera đubrenja koja se obavlja tako što se oko biljke nanosi sloj organskog materijala debljine od 5 do 10 cm. Materijal se ravnomerno raspoređuje oko korena biljke, vodeći računa da ne dodiruje direktno stabljiku kako bi se izbeglo truljenje. Malč je potrebno obnavljati jednom ili dva puta godišnje, jer se s vremenom razgrađuje.
Ukoliko vas zanima osim ruže i drugo cveće, pročitajte tekst o kalama.