KALE KAO BIZNIS ILI HOBI KOJI DONOSI PROFIT
Kala, sa svojim prepoznatljivim belim cvetovima, već godinama dominira baštama zbog svoje jednostavne, ali izuzetne lepote. Njeni cvetovi nemaju miris, ali njena vizuelna privlačnost to u potpunosti nadoknađuje. Danas su obavezan cvet svakog ozbiljnog buketa rezanog cveća. Ali ne samo to. Kale dominiraju cvećarama i postale su osnovni cvet bez koga se ne može. Potražnja porasla te su širom zemlje počele da niču plastenici u kojima se gaji jer omogućava sigurnu dobit. Zanimljivo je da se kala u toplijim krajevima širi poput korova, u hladnijim podnebljima zahteva posebnu pažnju i obavezno grejanje plastenika tokom zime.
Korov na jugu, diva na severu
U toplijim područjima kala uapeva gotovo bez ikakve brige i potrebe za posebnom negom. Razmnožava se prirodno i slobodno, ali u hladnijim predelima, traži zaštićeni prostor i kontrolisane uslove. Najčešće se gaji u plastenicima površine od sto do tri stotine kvadrata. U takvim uslovima, biljke se sade u dva reda, u razmaku od 30 cm između redova i 15 cm između biljaka u redu, čime se postiže gustina od 10 biljaka po kvadratnom metru. Razmnožavanje se vrši deljenjem rizoma.
Bela kala je najpopularnija, međutim postoje i druge boje koje ovoj biljci dodaju dodatni šarm te danas imamo nekolio boja. Osim bele ima ih u žutoj, narandžastoj, ljubičastoj pa čak i crnoj boji. Razne boje kala se koriste za različite dekorativne svrhe, od venčanja do svečanih aranžmana, zbog njihove elegancije i simbolike.
Zemljište i osvetljenje – ključ za zdravu kalu
Kala voli suvo, dobro drenirano zemljište bogato kiseonikom. Previše zbijena ili vlažno tlo vodi do ozbiljnih problema, uključujući i opasnost od bakterija kao što je Erwinia carotovora. Takođe, kala ne voli previše svetla. Tokom letnjih meseci, kada temperature pređu 22°C, neophodna je zasena i tome vodite računa posebno ukoliko je gajite u plasteniku.Zanimljivo je da se u staklenicima zasena postiže jednostavnim krečenjem prozora, što održava optimalne uslove za rast.
Kako pravilno pripremiti zemljište?
Priprema zemljišta je ključna. Važno je obraditi samo površinski sloj do dubine15-20 cm, kako bi se očuvala kapilarnost i omogućila dobra drenaža. Nakon obrade, leje moraju biti izdignute najmanje 30 cm, čime se stvara sistem kanala koji omogućava korenu da uživa u suvim i prozračnim uslovima. Uz pravilnu negu, možete očekivati 10-20 cvetova po odrasloj biljci, iz sezone u sezonu.