You are currently viewing NEĆETE VEROVATI – OVE POPULARNE BILJKE SU OTROVNE!

NEĆETE VEROVATI – OVE POPULARNE BILJKE SU OTROVNE!

Verovatno niste ni slutili da su neke od najčešće gajenih ukrasnih biljaka zapravo otrovne. Toliko su zastupljene da gotovo ne postoji dom bez bar jedne takve biljke.

Zbog određenih hemijskih supstanci koje sadrži, otrovno cveće može izazvati alergije, osipe, povraćanje, dijareju, bolove u stomaku i smrt. Nakon dodira sa listovima ili stabljikom, ruke je neophodno dobro oprati. Predstavljamo vam najzastupljenije i najotrovnije biljke, čiji su se delovi vekovima koristili u ubistvima, naročito na dvorovima kada su se uy spletkarenje i intrige često posezalo za otrovima kao i tokom ratova. O njima su pisane knjige i snimani filmovi – od Nerona i Bordžija do Kleopatre, Rimljana i Grka, pa čak i u romanima Agate Kristi, gde su otrovne biljke često igrale ključnu ulogu.

Oleander kao otrovno cveće se smatra jednom od najotrovnijih biljaka na svetu. Svi njegovi delovi sadrže otrove koji utiču na rad srca i cirkulaciju. Toliko je snažan da čak i med proizveden od njegovog nektara može izazvati trovanje. Iako otrovan, često se koristi u dekorativne svrhe. Za razliku od drugih biljaka, oleander je opasan i za ljude i za životinje – samo jedan list može biti smrtonosan za dete. Ako žrtva preživi prva 24 sata, šanse za oporavak se povećavaju. Uobičajene metode lečenja uključuju ispiranje želuca i primenu aktivnog uglja. Čak i dim koji nastaje prilikom sagorevanja oleandra može izazvati ozbiljna trovanja.

Naprstak (ili pustikara) koristi se u medicini za proizvodnju lekova za srce, ali sadrži glikozide koji mogu izazvati ozbiljna trovanja. Treba biti posebno oprezan ako su deca u blizini. Gutanjem nekih delova biljke mogu se javiti mučnina, nesvestica, dijareja, grčevi, pa čak i srčani udar. Ovo otrovno cveće može biti smrtonosna i za kućne ljubimce.

Hortenzija je druga najzastupljenija otrovna biljka u dvorištima, odmah posle oleandera. Njeni raskošni cvetovi mogu biti beli, roze, crveni, plavi ili ljubičasti, u zavisnosti od pH vrednosti zemljišta. Međutim, otrov koji sadrži može izazvati grčenje želuca, osip na koži i tremor-drhtavicu. U težim slučajevima, trovanje hortenzijom može dovesti do otkazivanja vaskularnog sistema, pa čak i kome ako se ne primeni odgovarajući protivotrov.

Đurđevak, jedan od vesnika proleća, iako divnog mirisa, izuzetno je otrovan. Cela biljka sadrži dvadeset toksičnih glikozida. Trudnice i deca ne bi trebalo da dolaze u kontakt s ovom biljkom, a nakon dodira, ruke treba temeljno oprati.

Hrizantema može izazvati svrab, oticanje i lokalni dermatitis kod ljudi. Zanimljivo je da se ova biljka sadi i kako bi odbila zečeve, koji je izbegavaju zbog njenih toksičnih svojstava. Suprotno našem verovanju, kineska tradicija tvrdi da voda iz izvora pored kojih rastu hrizanteme donosi dobro zdravlje, a čaj od njenih cvetova koristi se kao lek protiv gripa. Kinezi čak koriste njeno lišće u kulinarstvu. Iako spaa u otrovno cveće, NASA ju je prepoznala kao biljku korisnu za uklanjanje kancerogenog benzena iz vazduha.

Evo kako da odaberete biljke za držanje u stanu:

Leave a Reply