You are currently viewing MORSKA NEMAN U JADRANSKOM MORU

MORSKA NEMAN U JADRANSKOM MORU

Ovako bombastični naslovi često se namerno sasatavljaju kako bi privukli pažnju čitalaca a kada otvorite link uglavnom pročitate neke gluposti, ali već ste kliknuli i vaš klik je algoritam zabeležio. I to je cilj svih nas koji smo u eri digitalizacije počeli da se prilagođavamo. Što se tiče mog naslova , jeste bombastičan i želim da skrenem pažnju na ekologiju, na povećanje temperature mora i svega što promena klime nosi sa sobom, jer kako na kopnu, tako se velike promene dešavaju i u moru, samo što morske promene, manje možemo da vidimo golim okom. Ali neke " nemani " svakako možemo i da vidimo.

Riba lav (Pterois miles lat), se od pre nekoliko godina odomaćila i u Jadranskom moru i ako su joj prirodna staništa daleki Indijski okean i Crveno more. Porast temperature mora omogućilo joj je da se širi i u neka druga staništa u kojima nije pre boravila. U matičnim morima ima prirodne neprijatelje koji je drže pod kontrolom ali u Jadranu nailazi na idelane uslove gde je odlučila da se nastani. Razmnožava se tokom cele godine, a nema prirodnih neprijatelja, zbog čega se brzo i uspešno širi. Njeno prisustvo je zabeleženo u februaru 2023. godine kada je prvi put primećena u crnogorskim vodama, a očekuje se da će se broj povećavati.

Ono što olakšava njeno držanje pod kontrolom je da je jestiva i ima izuzetno ukusno meso a pretpostavlja se da će verovatno za sobom povući i prirodne neprijatelje čim joj osete trag. Još uvek se ne zna kada će se i da li će se to desiti ali je pretpostavka da će se u tom slučaju u značajnoj meri izmeniti i biodiverzitet jer neprijatelji kao grabljivice će osim ribe lav početi da tamane i domaće vrste.

Riba lav je predatorska vrsta koja se uglavnom zadržava na stenovitom dnu, a karakterišu je otrovne bodlje, čiji ubod može uzrokovati višednevnu bol, znojenje, smetnje u disanju, a u ekstremnim slučajevima i paralizu. Ako dođe do kontakta sa ovom ribom potrebno je odmah zatražiti lekarsku pomoć.

I morate da znate da su otrovne bodlje koje ima a ne njen ujed i retko će vas napasti sem ukoliko nije ugrožena. Od uboda ribe lav najviše su osetljivi ribolovci koji mogu doći u kontakt jer se lovi usled ukusnog i kvalitetnog mesa.

U Institutu za biologiju mora u Kotoru, možete u akvarijumu da vidite izbliza ovu i drugevrste riba koje se tamo nalaze. Riba lav je izuzetno lepa, jarkih boja. Srednje je veličine.

Šta bi trebalo uraditi ukoliko vas ubode riba lav?

  1. Pogođeno mesto uronite u vruću vodu (45–50°C) na 30 do 90 minuta.
  2. Potražite medicinsku pomoć što je pre moguće

Leave a Reply