MOŽE LI JEDNA CIKADA DA UNIŠTI MALINU?
Poljoprivrednici često želeći da zarade što više, svoju proizvodnju prilagođavaju tržištu i kreću u proizvodnju onih voćnih vrsta za koje postoji velika potražnja ali pri tome nemaju u vidu da ne samo u Srbiji već i u drugim zemljama određena podneblja daju odlične uslove za uzgoj određene voćne vrste a drugi tereni i rejoni su opet dobri za neke druge koje ne uspevaju na prvim.
Ma koliko da vam ova rečenica deluje konfuzno, sastav zemljišta, mikroklimatski uslovi, prosečna količina padavina i određene ekspozicije terena su od ključne važnosti, pa je zbog toga područje Arilja idealno za malinu, koja je visoko kotirana u svetu ali samo ako dolazi sa tog područja
PROFIT JE SLEP ZA SVE ZAMKE KOJE VREBAJU
Vlasnici kapitala stečenog u drugim poslovima, sve više žele da ulažu u poljoprivredu jer u njoj vide biznis i mogućnost za relativno brzo vraćanje uloženog novca pa se podižu zasadi voća gde god investitoru padne na pamet bez ikakvog razmišljanja i analize ne znajući za mnoge potencijalne opasnosti. Kada biljke krenu sa razvojem, jave se problemi u vidu bolesti i štetočina za koje najčešće nema leka. Nastali problemi skoro nikoga ne zanimaju, pa uloženi novac, sav rad i trud pucaju kao mehur od sapunice.
NE PODIŽITE ZASADE TAMO GDE MALINE NIJE NIKADA GAJENA
Primer koji ilustruje ovakvu sliku je podignuti zasad maline na području Ripnja. Području koje je idealno za povrtarstsvo, neke sorte voća i stočarstvo. Malina se tu nije nikada gajila i pored toga što analiza zemljišta možda daje dobru osnovu ukoliko ima optimalni sastav svih makro i mikroelemenata. Šta se zapravo desilo?
CIKADA KOJA VREBA ZGODNI MOMENAT
Na divljoj kupini decenijama se hrane cikade, vrsta Cycadetta montana i do skoro kod nas nije bila ekonomski značajna štetočina. Njena povećana prisutnost se registruje od 2012. godine na malini i kupini. Polaže jaja u stablo koje preseca pa ako dune vetar ono se slomi. Ona je u području Ripnja prisutna godinama ali nije pričinjavala štete jer gajene maline na većim parcelama nije bilo. Na ovom području se prvi put javlja i postavlja se pitanje kako da se suzbije jer se javila kada je krenula berba pa bilo kakvo tretiranje insekticidima ne dolazi u obzir.
CIKLUS RAZVIĆA
Posle polaganja jaja u stablo, larve se pile i silaze u koren gde nastavljaju sa ishranom i razvićem, odakle izleće odrasla jedinka i opet se ciklus ponavlja. Velike površine su napadnute i problem je već poprimio znake epidemije a još uvek ih je nemoguće suzbiti.
Neki stručnjaci koji su se bavili ovom pojavom tvrde da uspešno suzbijanje ove štetočine nije moguće. S obzirom na činjenicu da pored divlje kupine kao glavnog domaćina ženka polaže jaja i u druge biljne vrste pa doleće i na malinu i podjednako je štetna i za malinu i za kupinu.
OSNOVNE MERE BORBE
Odsecanje i uklanjanje grana sa položenim jajima i njihovo spaljivanje jeste osnovna mera za redukovanje brojnosti cikade. Zemljište u redu treba redovno obrađivati i ono mora biti bez korova, kako se larve ne bi skrivale između korovskih biljaka. Na smanjenje brojnosti štetočine utiču i prirodni faktori kao što je produženo hladno i kišovito vreme u vreme izletanja odraslih cikada. Takođe na brojnost štetočine, u manje značajnoj meri utiču i prirodni neprijatelji poput sitnih ptica i kornjača ali ovo su svakako nedovoljne mere borbe.
Upoznavanje poljoprivrednika sa složenim suzbijanjem štetočine jeste prioritet u ovom momentu, jer se samo pravovremenom primenom pojedinih mera mogu očekivati dobri rezultati.
VEOMA VAŽNO
Ovaj primer je ilustracija priče sa početka ovog teksta. Dakle nikome nije palo na pamet da razmisli da li je u redu da se ovde gaji malina baš zbog ove cikade koja je odjednom dobila obilje pogodnog mesta za ishranu i razviće.Zbog toga, ukoliko planirate podizanje bilo kog zasada voća, raspitajte se na vreme da li je možda neko pre vas to isto uradio pa na kraju odustao. Proverite zbog čega!