DA LI KOD NAS ZAISTA NEMA GMO
Srbija je jedna od retkih zemalja u kojoj je proizvodnja GMO i dalje zabranjena. Međutim, iako ova zabrana postoji, ne postoje jasni propisi koji sprečavaju uvoz GMO hrane. Zbog toga se postavlja pitanje – koliko smo zaista zaštićeni?

Koliko je GMO prisutan u Srbiji?
GMO u Srbiji nije dozvoljen u proizvodnji, ali situacija sa uvozom je potpuno drugačija. S jedne strane, Srbija je poznata po ne-GMO poljoprivrednim proizvodima koje izvozi u druge zemlje. S druge strane, uvozimo hranu iz država u kojima je GMO dominantan, često bez adekvatne kontrole.
Ovo dovodi do velikog problema, jer mnogi proizvodi koji stižu u Srbiju nemaju jasnu oznaku da sadrže GMO. Kao rezultat toga, potrošači nisu sigurni šta tačno kupuju.

Da li Srbija ima efikasnu kontrolu GMO hrane?
Jedan od glavnih problema jeste nedovoljna kontrola na granicama. Iako Ministarstvo poljoprivrede tvrdi da su inspekcije efikasne, podaci pokazuju drugačiju sliku.
Na primer, zakon dozvoljava prisustvo do 0,1% GMO u semenu i do 0,9% u hrani. Iako se čini da su ovo mali procenti, svake godine u Srbiji se otkrivaju njive zasađene GMO semenom. Ovo seme najčešće dolazi ilegalnim putem iz Bosne ili sa Kosova.

Pored toga, još jedan zabrinjavajući podatak je da nadležne službe proveravaju samo 5 do 7% semena koje se uvozi. Drugim rečima, ogromna količina ostaje bez kontrole.
Da li su GMO proizvodi već na policama?
Iako GMO u Srbiji nije dozvoljen u poljoprivrednoj proizvodnji, gotovi proizvodi sa GMO sastojcima su već prisutni na tržištu. Nažalost, jedini način da ih potrošači prepoznaju jeste deklaracija na ambalaži. Međutim, oznake često nisu dovoljno vidljive.
Nije tajna da mnogi konditorski proizvodi (čokolada, keks, kremovi ) kao i prerađevine od mesa sadrže GMO, posebno ako u svom sastavu sadrže soju ili delove soje.

Dobra vest je da zakon obavezuje proizvođače da jasno označe GMO sastojke. Ipak, to nije dovoljno. Zato bi sledeći korak mogao biti izdvajanje GMO proizvoda na posebnim policama. Na taj način bi potrošači lakše mogli da ih prepoznaju.
Kakva je budućnost GMO regulative u Srbiji?
S obzirom na to da Srbija teži članstvu u Evropskoj uniji, usklađivanje sa evropskim standardima je neizbežno. Pitanje je, međutim, kakve ćemo sve ustupke morati da napravimo. Za sada, ostaje da pratimo kako će se situacija razvijati.
U nastavku pročitajte i ovo