You are currently viewing BOKELJSKI BRODET
Dugo sam izbegavao jela koja sadrže kuvanu ribu, jer, realno, ko bi dobrovoljno kuvao ribu kad postoji roštilj ili tiganj? Zvučalo mi je kao da kuvana riba može biti samo kazna iako nisam veliki probirač. Međutim, sudbina je umešala svoje prste, i jednog dana slučajno razgovarajući sa Svetinkom ( čudno ime priznaćete ) dobijem recept za brodet. Prvi zalogaj i bum! Promenio sam mišljenje brže nego što peraje ribi promeni smer. Svetiljka je poreklom iz Dalmacije te mi je dala recept za specijalitet koji se sprema u Dalmaciji.

BOKELJSKI BRODET

JEDNOSTAVNA PRIPREMA A VRHUNSKI UKUS

Dugo sam izbegavao jela koja sadrže kuvanu ribu, jer, realno, ko bi dobrovoljno kuvao ribu kad postoji roštilj ili tiganj? Zvučalo mi je kao da kuvana riba može biti samo kazna iako nisam veliki  probirač. Međutim, sudbina je umešala svoje prste, te jednog dana slučajno razgovarajući sa Svetinkom ( čudno ime priznaćete ) dobijem recept za brodet. Svetinka je inače bila moja koleginica, izuzetno fina i ljubazna, Dalmatinka rođenjem koja je i dalje imala onaj meki fini izgovor i ako se u Beograd doselila još početkom devedesetih godina prošlog veka nošena talasom nemilih ratnih sukoba. I tako dok smo pijuckali jogurt i komadali burek u kuhinji tokom pauze, ja sam je zapitkivao o nekim specijalitetima dalmatinske kuhinje. Tada mi je rekla da je njihova kuhinja vrlo jednostavna pa mi je dala recept za brodet.

Prvi zalogaj i bum! Promenio sam mišljenje već nakon prvog zalogaja. Vremenom sam otlrio da postoje dva tipa brodeta. Dalmatinski i bokeljski. Razlikuju se u načinu pripreme, dok se po ukus ne razlikuju ni malo. Štaviše, bokeljski je jednostavniji a i emitovno sam vezan za Boku pa stoga evo recepta za taj koji mi je dala Joka meštanka iz Krašića, vesela i ponosna majka i baka koja je specijalista za ribu, budući da je njen sin Petar koga od milja zovu, "Pero lignja„ prekaljeni ribar, koji je ljubav za "ribanjem" kako ovde zovu ribarenje, nasledio od svog dede po kome i je i dobio  ime.

Za dobar brodet je potrebno bar tri vrste morske ribe. Ne znam da li se brodet može spremati i od rečne, ali onda se zove riblja čorba, a od morske ribe je brodet. To verovatno važi od momenta kada je neko ribu umesto sa roštilja rešio da stavi u lonac.

Najbolje je ukoliko uspete da nađete svežu ribu a to možete samo ukoliko znate nekog pouzdanog ribara illi da poranite reno na pijacu u Kotor ili Tivat gde još sa svitanje dolaze ribari. Ovo važi ukoliko ste na moru. Međutim, ako ste daleko od mora, onda pravac supermarket ili obližnja ribarnica.

Često se dešava da najbolje komade već pokupuju kuvari dobrih restorana ali ako tu ostanete kratkih rukava, u marketu uvek uvek ima fileta: brancina, orade, oslića, škarpine i lososa što je sasvim dovoljno za odličan brodet.

Osim ribe važno je i povrće. Praziluk oko 300g, dva čena belog luka,potom šragarepa 2 lepa korena, pakovanje šampinjona ( ovo je moj dodatak i nije osnovni recept ), oko 4 dobre paprike, recimo dve crvene i dve zelene šilje, veza peršuna, oko 2 čaše belog vina i jedna čaša (najbolje domaćeg) soka od paradajza. Od začina: lovorov list, ruzmarin, biber u zrnu, so. Uz malo mašte i improvizacije možete dodati i isitnjen manji koren celera, šaku graška ili boranije. Sve su to kulinarske maštarije i fakultativni dodaci. Još jednom, najvažnije je:

  • 3 vrste ribe
  • 300 g praziluka
  • 2 korena šargarepe
  • 2 čena belog luka
  • veza peršuna
  • 500g pečuraka
  • 2 veće paprike šilje zelene
  • 2 veće paprike cvrvene, mesnate lepe
  • 2 čaše belog vina po izboru
  • 1 čaša soka od paradajza
  • 1 list lovora
  • 1 grančica ruzmarina
  • 5 zrna bibera
  • 1 veza peršuna

U dublju šerpu na malo maslinovog ulja propržite na sitno iseckan praziluk. Dok se on prži isecite šargarepu na kolutove pa i nju dodajte prazuluku pa sve ostalo redom, prethodno iseckano na kockice: papriku, pečurke, beli luk.

Dobro upržite oko 15ak minuta a potom dodajte očišćenu ribu i isečenu na manje parčiće.

Ako koristite filete, u zavisnosti od njihove veličine, možete da ih isečete na pola a ako koristite celu ribu, tada isto u zavisnosti od veličine, možete da je podelite na četiri dela, ali imajte u vidu da se glava i rep ne koriste.

Kada ste dodali ribu povrću koje ste blago propržili, tada ide najvažnije. Vino i paradajz sok, taman da ogrezne i odmah svi začini: lovor, biber, beli luk, so. Poklopite i ostavite na thoj vatri da se krčka oko 2 sata. To je glavna caka za bokeljski brodet.

Povremeno otklopite, blago protresite šerpu ili promešajte, ali pazite da se riba ne raspadne. Ako je potrebno dolijte još vina ili paradajza.

Pred kraj kuvanja iseckajte na sitno vezu peršuna i dodajte u šerpu. Poklopite i ostavite još koji minut da bude gotovo i servirajte.

Eto, kako se priprema bokeljski brodet.

Leave a Reply