You are currently viewing SRBIJI PRETI TOTALNI PROPAST SELA

SRBIJI PRETI TOTALNI PROPAST SELA

Sela u Srbiji nestaju – polako, ali sigurno. PROPAST SELA je najvidljivija u brdsko-planinskim područjima, gde su udaljenost od puteva i nedostatak osnovne infrastrukture ( putevi, vodovod, škole, domovi zdravlja) ključni problemi. Mladi odlaze u gradove i retko se vraćaju, dok se napuštena domaćinstva prepuštaju zubu vremena i korovu. Ovaj trend nije prisutan samo u istočnoj i centralnoj Srbiji već i u pojedinim delovima Banata koji važi za bogato područje.

Prema popisu poljoprivrede iz 2012, Srbija je imala oko 628.000 poljoprivrednih gazdinstava i 2.000 pravnih lica. Međutim, do 2018. taj broj se smanjio za 10%, što znači da je ugašeno čak 70.000 gazdinstava. Ovi podaci jasno pokazuju zabrinjavajući trend opadanja broja aktivnih domaćinstava i ukazuju na nastavak PROPASTI SELA.

Agroekonomski analitičari primećuju da deo tih nestalih domaćinstava otpada na ukrupnjavanje poseda, što može imati ekonomske prednosti. Ipak, ovakav trend stvara klasu bogatih zemljoposednika, dok mala gazdinstva propadaju. Pored toga, strani kupci, poput investitora iz Saudijske Arabije, dodatno menjaju vlasničku strukturu srpskog sela, što može imati dugoročne posledice i doprineti daljoj PROPASTI SELA.

Suočeni sa zahtevima tržišta, poljoprivrednici pokušavaju da se prilagode, ali mali proizvođači teško održavaju kontinuitet proizvodnje i kvalitet robe. Bez toga, nemaju šanse da opstanu. Osim toga, mnogi nemaju dovoljne količine robe da bi postali pouzdani snabdevači, što dodatno ubrzava PROPAST SELA.

I pored državnih podsticaja, teško je očekivati preokret u skorije vreme, jer trend PROPASTI SELA traje još od 1970-ih, kada je urbanizacija donela najveće migracije sa sela u gradove. Ako se nešto hitno ne preduzme, Srbija bi mogla ostati bez svojih sela, a time i bez temelja svoje poljoprivrede.

Međutim, ima nade za oporavak sela. Država je počela da daje podsticaje za povratak na selo, ima sve više mladih parova koji odlaze iz gradova i oživljavaju davno napuštena ognjišta. Mediji daju podršku i emituju emisije u kojima se ovaj lagani trend oživljavanja sela podržava. Na kraju, ne smemo zaboraviti one koji nisu ni odlazili iz sela, a sledeća priča je samo jedna od mnogih koje govore da je živeti u selu privilegija.

Leave a Reply