You are currently viewing OTVORITE VRATA IZUZETNOJ ZARADI
Maslačak raste kao korov na svim poljima i široko je raspristranjen.

OTVORITE VRATA IZUZETNOJ ZARADI

U klimatskim uslovima Srbije, gajenje određenih biljnih vrsta za čaj može stvoriti izvor dobre redovne ili dopunske zarade. Srbija ima odgovarajuće agroekološke uslove za gajenje raznih biljnih vrsta koje su idealne za pripremu osvežavajućih i lekovitih čajeva. Biljke poput kamilice, nane, kantariona, hajdučke trave, lavande, žalfije, nevena ili šipurka, uspevaju na raznim terenima širom zemlje, a njihova upotreba u čajevima je sve traženija.

Osim gore navedenih biljaka, možete razmisliti i o gajenju matičnjaka, hibiskusa, šumskih jagoda, koje takođe odlično uspevaju u klimatskim uslovima Srbije. Raznolikost u proizvodnji lekovitog bilja gde mislimo na čajeve, proširuje vašu ponudu, umanjuje rizik od gubitka prinosa i omogućava da se prilagodite promenama na tržištu.

Nemojte se više grčevito držati za proizvodnju maline, kupine, jagode, ili bilo koje druge biljne vrste, posebno ako iz godine u godinu trpite poraze i pad cena i borbu sa konkurencijom. Lekovito bilje i čajevi imaju tražnju a cena koju postižu nije zanemarljiva.

Naglasak na organskim metodama uzgoja je ključan. Ovo je ne samo zdravstveno korisno, već i ekološki odgovorno, što je sve više cenjeno od strane potrošača. Izbegavanje upotrebe hemijskih sredstava i đubriva, doprinosi kvalitetu proizvoda i očuvanju okoline. Gajanje lekovitog bilja poput kamilice, nane, kantariona, hajdučke trave, lavande i šipurka na ovakvoj parceli ima potencijal da ostvari solidan prihod. Pretpostavimo da će prinos ovih biljaka na 30 ari biti oko 300 kg suvog biljnog materijala.

Početna investicija će se uglavnom sastojati od nabavke semena ili sadnica, pripreme zemljišta, postavljanje sistema za navodnjavanje, kupovine neophodne opreme. Početna investicija može biti između 50.000 i 100.000 dinara što uopšte nije mnogo zar ne!? Koliko ćete investirati zavisi od veličine parcele i vrste lekovitog bilja koje bi gajili. Projektovana dobit se kod ovakvih ulaganja može računati tako da se ukupan prinos (300 kg) pomnoži sa cenom po kilogramu suvog biljnog materijala. Pretpostavimo da cena suvog biljnog materijala varira od 500 do 800 dinara po kilogramu, u zavisnosti od vrste lekovite biljke i kvaliteta.

Očekivana dobit će se postepeno povećavati kako steknete više iskustva, usavršite svoje tehnike i razvijate svoju tržišnu strategiju. Važno je istraživanje tržišta i razvijanje mreže potencijalnih kupaca. Bitno je da nastavite učenje i da razvijate svoje veštine kako biste maksimalno iskoristili potencijal ovakvog posla. Radeći tokom karijere kao urednik i voditelj nekoliko emisija o poljoprivredi, imao sam priliku da upoznam mnoge proizvođače lekovitog bilja. Upoznao sam ljude koji su gajili: lavandu, nanu, neven i kamilicu. I svi su se složili u jednom a to je čuvena rečenica koju su mi manje više svi izgovorili, a to je:

Leave a Reply