PRETI LI OPASNOST OD KONZUMIRANJA ORGANSKIH PROIZVODA?
Svet je uzdrmala vest o epidemiji bakterije Escherichia coli u Sjedinjenim Američkim Državama, povezanom sa konzumiranjem organske šargarepe. Ovaj slučaj otvorio je pitanje – da li bi i mi u Srbiji trebalo da budemo obazrivi kada kupujemo i jedemo organsku hranu, naročito šargarepu?
ZAŠTO JE AMERIKA U PANICI?
Kompanija Grimmway Farms, jedna od najvećih proizvođača šargarepe, povukla je više serija organske baby i cele šargarepe koje su bile kontaminirane šiga toksinom koji proizvodi bakterija Escherichia coli. Registrovano je 39 obolelih, od čega je 15 hospitalizovano, a jedna osoba je preminula. Šargarepa se prodavala pod poznatim brendovima kao što su Trader Joe’s, Walmart, Whole Foods i drugi, što ukazuje da čak i renomirane kompanije nisu imune na ovakve probleme.
JESMO LI BEZBEDNI U SRBIJI
Iako u Srbiji nije zabeležen nijedan slučaj zaraze ešerihijom povezan sa organskom šargarepom, ovakve situacije nas podsećaju na važnost rigorozne kontrole kvaliteta hrane. Organska proizvodnja u našoj zemlji doživljava ekspanziju, ali ostaje pitanje – da li su svi proizvođači savesni?
OPASNOST OD KONZUMACIJE ORGANSKE HRANE
Organski proizvodi, poput šargarepe i salate, mogu nositi opasne bakterije poput ešerihije, šigele, klepsiele, salmonele i drugih opasnih baklerija, koje se teško uklanjaju običnim pranjem vodom. Razlog za ovo leži u korišćenju đubriva poput stajnjaka, đubriva od živine a nekada čak i usled neznanja i iz septičkih jama, što povećava rizik od kontaminacije. Iako su organski proizvodi teoretski bolji, jer ne sadrže pesticide, sa druge strane mogu da budu kontaminirani nekim od štetnih bakterija.
Da biste izbegli potencijalne probleme sa kontaminacijom hrane, sledite ove savete:
- Kupujte od pouzdanih proizvođača. Proverite sertifikate i poreklo proizvoda.
- Perite šargarepu i ostalo povrće temeljno. Bez obzira na to što je organska, šargarepa može da pokupi bakterije sa zemlje ili tokom dalje manipulacije i pakovanja. Operite je pod mlazom vode, ali bez upotrebe sapuna.
- Obratite pažnju na rok trajanja. Organski proizvodi često imaju kraći rok upotrebe zbog odsustva konzervansa.
- Čuvajte šargarepu pravilno. Držite je u frižideru i koristite što pre nakon kupovine.
DA LI U SRBIJI IMAMO DOVOLJNO STROGE KONTROLE?
Sistem kontrole kvaliteta hrane u Srbiji se unapređuje, ali je važno da potrošači sami budu oprezni. Uvozni proizvodi takođe nose rizik, jer dolaze iz različitih zemalja sa različitim standardima kontrole. Jedno je sigurno a to je da organsku ponudu na zelenim pijacama ne kontroliše niko a još manje kontroliše prodaju proizvoda iz konvencionalne proizvodnje. Kako kažu iz nadleđnih službi, velika kontrola se vrši u lancima hipermarketa a to znaju i proizvođači koji se “žale” na to koliko su kontrole detaljne ukoliko žele da se njihovi proizvodi nađu na rafovima ovih lanaca.
Epidemija u SAD ne znači da je organska šargarepa u Srbiji opasna, ali nas podseća da i organska hrana može biti rizična ako nije pravilno uzgajana i obrađena. Pravilna higijena, pažljiv odabir proizvoda i informisanost ključni su za očuvanje vašeg zdravlja.
Pročitajte i ovo: