DA LI ĆE OVE SEZONE IZOSTATI SPREMANJE ZIMNICE
Suša je uzela danak. Oni koji su uspeli da proizvedu papriku, ponudili su je po paprenoj ceni. To mnoge kupce dovodi u iskušenje da odustanu od decenijske tradicije, spremanja ajvara i zimnice.
Povrća na pijaci u izobilju ali cene visoke. Ko je uspeo da stavi turšiju i spremi ajvar, spremio je. Ostali mogu o tome samo da maštaju. Širom Srbije na gotovo svim zelenim pijacama ali i marketima, za kilogram dobre paprike trebalo bi izdvojiti i preko 200 dinara za kvalitetnu papriku što je mnogima samo san.

Sušni periodi dovode do turbulencija u ekonomiji
Ovog leta izrazito visoke temperature i odsustvo padavina, još jednom su nam ukazali da je poslednji čas da se suočimo sa izlizanim frazama o klimatskim promenama i da zaboravimo na prethodne periode kada su padavine bile raspoređene onako kako je tadašnja klima diktirala. Ovakve vremenske prilike imale su za posledicu izuzetan podbačaj u prinosima ne samo paprike već i svog ostalog povrća koje se gajilo u uslovima gde nije bilo mogućnosti za navodnjavanje.

U ekonomiji vladaju surovi zakoni ponude i potražnje. Kada ima malo robe a raste potražnja (kao što je sada sa paprikom), cena vrtoglavo raste. Međutim, u uslovima opšteg osiromašenja, postavlja se pitanje: ima li dovoljno kupaca koji će platiti cenu koja je zakačena?

Osim paprike visoke su cene i ostalog povrća. Krastavac, paradajz, karfiol, kupus pa čak i tikvice, koje su uvek bile najjeftinije, sada se ne mogu naći po ceni ispod 100 dinara za kilogram. Naravno, pričamo o prvoj klasi. Ono što je slabijeg kvaliteta može da se nađe po nešto nižim cenama, ali takva roba je loša i skoro polovina se baci prilikom pripreme, pa samo na prvi pogled izgleda jeftinije.
Dakle, visoke cene a slaba kupovna moć dovode do velikih oscilacija u prilivu novca jer sada svi koji su u lancu trpe posledice krize. Od prodavaca do kupaca koji imaju sve manje novca.
Koliko će ove ograničene količine po visokim cenama uspeti da podmire potrebe Srba koji ne mogu da zamisle život bez zimnice, posebno je pitanje.
Gajenje na otvorenom bez mogućnosti za navodnjavanje je bacanje novca
Posebne gubitke pretrpeli su oni koji su gajili papriku na otvorenom, usled oluja i nevremena koje je nekoliko puta pogodilo skoro sva područja Srbije. Uz sve to, kada nastupe suša i prateće bolesti koji prate ovakve godine, jasno je da od prinosa nema ništa i da su na gubitku i proizvođači i kupci. Sve to je za posledicu imalo poksupljenje paprike koja se ove jeseni na pijacama prodavala po ceni od 200 do 250 dinara za kg što je rekord.

Ovakva godina dovodi do toga da se proizvodnja potpuno prilagodi novonastalim uslovima. Postojeće parcele moraju se pripremiti tako, što će se postaviti sistemi za navodnjavanje ukoliko za to postoje uslovi. Hteli mi to da priznamo ili ne, budite sigurni da će tokom leta kiše biti sve manje pa nema više gledanja u nebo. Prilagođavajte se sada i odmah! Drugi smer je odabir onih sorti i hibrida koji su selekcionisani tako da podnose sušne periode.
Sve to zahteva dodatna ulaganja u postojeće kapacitete. To je jedini način da se koliko-toliko osigura prinos i dalji plasman po razumljivim cenama i pored toga što tropškovi proizvodnje rastu. Međutim, količina će „ispeglati“ troškove. Imajte to u vidu.
U nastavku možete da pročitate i ovo: