
ONO ŠTO NISTE ZNALI BUBAMARAMA
Bubamare su od malena privlačile našu pažnju svojom pojavom. U raznim kulturama, su simbol sreće i ljubavi. Nekada su se deca igrala bubamarama, pevajući im pesmicu “Let, let bubamaro donesi mi goste!” Međutim, mnogi ne znaju da se njihova prava moć krije u prirodnoj ravnoteži koju donose!
Raznolikost bubamara
Ovi insekti spadaju u porodicu tvrdokrilaca (Fam. Coccinellidae) i današnja nauka poznaje na stotine različitih vrsta bubamara koje se javljaju u različitim bojama - od klasične crvene do smeđe, žute ili crne. Njihova veličina može dostići do 10 mm, a svaka vrsta nosi prepoznatljivo obeležje. Crne tačke ili prugice. Upravo taj broj tačaka na leđima može otkriti da li su bubamare prijatelji ili neprijatelji vaših biljaka!
Bubamare kao prijatelji
Ima nekoliko vrsta bubamara koje su izuzetno korisne u spadaju u predatore. Ove korisne bubamare se hrane larvama biljnih vaši, što ih čini dragocenim saveznikom u zaštiti bilja. Njihova sposobnost da se bore protiv vaši, čini ih nezaobilaznim u vođenju ekološke borbe koja je posebno poželjna u organskoj proizvodnji.

Zanimljivo je da bubamare ne uništavaju sve štetočine, već ostavljaju deo kolonije kako bi osigurale hranu za sebe i svoju budućnost. Na ovaj način, one smanjuju broj štetočina, ali ih nikada potpuno ne eliminišu. Imaju važnu ulogu i u oprašivanju, mada manje od pčela, daju doprinos bogatstvu ekosistema.
Dok sam još u delu gde su nam bubamare prijatelji, spomenuću još jednu zanimljivu vrstu. To je žuta bubamara sa 22 tačke na leđima. Ona je poznata po tome što se hrani sporama gljiva, te pomaže u borbi protiv prouzrokovača gljivičnih oboljenja. Ova karakteristika naglašava značaj raznolikosti među bubamarama.
Osim ovih žutih sa 22 tačkice na leđima, postoje i dve crvene. Jedna ima dve a druga vrsta, pet tačaka na leđima. Sve te tri su korisne i kao što ste videli, žute tamane spore gljiva a ove crvene larvice biljnih vaši. Ukoliko ih ikada sretnete u prirodi nemojte ih ubijati.
Bubamare kao neprijatelji
Na žalost ma koliko bile mile i drage bubice, ima bubamara gde na žalost spada većina njih, koje su štetne i nanose ozbiljne gubitke u proizvodnji, jer se hrane listovima kao i mnogi drugi štetni insekti pa se u njihovom suzbijanju primenjuju redovne mere zaštite.