Zašto je važno uzorkovati zemljište?
Uzorkovanje zemljišta, u cilju Ispitivanja kvaliteta zemljišta nije samo početna mera pre podizanja novog zasada, već i redovna praksa na već formiranim parcelama. Analiza zemljišta je poput "krvne slike" – daje jasnu sliku o hemijskom sastavu zemljišta, omogućavajući precizno planiranje setve ili sadnje uz značajne uštede u nabavci đubriva.
Poljoprivredni proizvođači analizom dobijaju preporuke za pravilno đubrenje za naredne četiri godine, uključujući količine i optimalno vreme primene. Ova praksa ne samo da povećava prinose, već doprinosi i racionalizaciji troškova.
Zakonska regulativa
Prema Zakonu o poljoprivrednom zemljištu, vlasnici i korisnici obradivog zemljišta obavezni su da vrše kontrolu plodnosti i vode evidenciju o količinama unetih mineralnih đubriva i pesticida. Kontrola se obavlja po potrebi, a najmanje jednom u pet godina.
Kada i kako uzorkovati zemljište?
Uzorkovanje zemljišta se obavalja periodično. Za ratarske i povrtarske kulture-nakon skidanja useva. U voćnjacima i vinogradima- pre početka vegetacije ili nakon njenog završetka, idealno pre osnovne obrade tla. Kretanje po parceli može biti po "šahovskom rasporedu" ili dijagonali kako bi uzorci ravnomerno predstavljali celu površinu.
Pravilno uzorkovanje zemljišta
Prosečan uzorak dolazi sa parcele do 5 ha koja je ujednačena po nadmorskoj visini i kvalitetu zemljišta. Ako je parcela veća, deli se na manje segmente.
- uzorkovanje zemljišta se vrši na ovim dubinama:
- Ratarska i povrtarska proizvodnja: 0-30 cm
- Voćarska i vinogradarska proizvodnja: 0-30 cm i 30-60 cm
Potreban pribor za uzorkovanje zemljišta
- Sonda ili ašov
- Jedna ili dve kofe (za različite dubine uzorkovanja)
- PVC kese
- Olovka i papir
Postupak uzimanja uzoraka
- Ašovom izvaditi grumen zemlje.
- Ponovo zabosti ašov pod uglom od 90° do dubine od 30 cm.
- Izvaditi „kaiš“ zemlje širine 3-4 cm.
- Odbaciti ostatak zemlje i „kaiš“ ubaciti u kofu.
- Ponavljati postupak na 20-25 ravnomerno raspoređenih mesta.
- Dobijeni uzorci se mešaju, usitne se grudve i odstrane kamenje i biljni ostaci.
- Kod voćnjaka i vinograda uzima se dodatni uzorak sa dubine od 30-60 cm i stavlja u posebnu kofu.
Čuvanje i dostava uzoraka
Uzorkovana zemlja se stavlja u PVC kesu sa etiketom koja sadrži osnovne podatke (lokacija, dubina uzorka, kultura). Uzorak se zatim odnosi u nadležnu ustanovu koja će izvršiti labolatorijska ispitivanja i izdati rezultat.
Besplatne analize
Mnoge savetodavne službe periodično organizuju besplatne analize zemljišta. Iskoristite ove akcije. Pravilnim uzorkovanjem i analizom zemljišta ulažete u budućnost svojih useva, prinosa i finansijske održivosti proizvodnje. Ova mera omogućava da ekonomišete i ne rasturate đubrivo nasumice već na osnovu dobijenih rezultata, pa ćete đubriti tako da nadoknadite samo one mikro i makroelemenete koji su u nedostatku.
Ako vas zanima više, evo saveta za oranje: