LIMUN U SVOJOJ PROIZVODNJI IMA NA DESETINE HEMIJSKIH TRETMANA
Prskanje limuna je praksa, koja se sprovodi radi zaštite od bolesti, štetočina i drugih nepoželjnih faktora koji mogu uticati na rast i prinos. Ovaj postupak se pažljivo primenjuje kako bi se očuvalI kvalitet plodova i osigurala produktivnost . Pisali smo o tome koliko se prskaju neke povrtarske biljke i jedno je sigurno. Ne postoji savremena proizvodnja koja je masovna i komercijalna a da se izvodi bez hemijskih tretmana. Nemoguće je i nemojte da verujete kada vam kažu da je neprskano. Lažu vas! Evo detalja.
Koliko se puta prska limun?
Prskanje limuna zavisi od više faktora, uključujući klimatske uslove, fazu rasta, vrstu zemljišta i opšte mikroklimatske uslove. Uobičajena praksa je prskanje limuna nekoliko puta tokom sezone, počevši od proleća i završavajući u kasno leto ili ranu jesen. Mada je prskanje neminovno radi očuvanja plodova i omogućavanja dobrih prinosa posebno na velikim plantažama, prskanja nisu brojčano velika u poređenju sa drugim voćnim vrstama ali su svakako prisutna. Pravilo je da hemisjkih tretmana u zavisnosti od godine u proseku ima oko deset, s tim da ih nekada ima više a nekada manje.
Hemijski tretmani su deo standardne prakse u zasadima limuna. Različite formulacije fungicida, insekticida i baktericida primenjuju se u odgovarajućim vremenskim intervalima kako bi se sprečile bolesti i štetočine. Međutim, primena hemijskih sredstava mora se pažljivo planirati kako bi se smanjio potencijalni uticaj na okolinu i ljudsko zdravlje.A opet sve to zavisi od intenziteta napada bolesti i štetočina.
Najčešći prouzrokovači bolesti koje napadaju limun
Citrusna kamenica bakterijska bolest
Crna trulež plodova koju izaziva gljivica koja dovodeći do pojave crnih pega i truleži na plodovima.
Šupljikavost lišća još jedna gljivična bolest koja može ozbiljno oštetiti lišće i smanjiti fotosintezu.
Štetočine koje napadaju limun:
Najvažniji i najčešći su: Citrusna psila, insekt koji napada limun i prenosi neke bakterije koje mogu naneti značejne štete. i štitaste vaši koje predstavljaju ozbiljan problem na limunu. Ako se ne vrši hemijski tretman na vreme, ove vaši mogu dovesti do sušenja celog stabla koje pocrni kao da je izgorelo.
Prisustvo hemijskih sredstava u kori limuna koja sve nas brine
Nakon prskanja, određena količina hemijskih sredstava može ostati na kori limuna. Međutim, države i regioni često postavljaju stroge smernice i regulative kako bi ograničile ostatke hemijskih supstanci na voću, čime se osigurava bezbednost potrošača. Zbog toga se koriste hemijska sredstva sa kratkom karencom. Današnja hemijska sredstva koja imaju dozvolu i koja su registrovana za upotrebu u zaštiti bilja, se brže razgrađuju u odnosu na ona koja su se koristila ranije. Ostaci pesticida su često regulisani vremenom primene, tako da do momenta kada stigne plod limuna na naš sto, nema bojazni da se na kori zadržala neka hemijska suspstanca. Sa ovime niko ne sme da se igra, jer se često vrše kontrole bez najave pa ako se otkrije da ima nedozvoljenih hemijskih materija ili se bilo kakva hemijska materija koja se koristila za zaštitu nalazi u nedozvoljenim granicama, kazne za proizvođače su velike, plus, sledi medijski linč jer tada kao senzacionalnu vest objavljuju svi mediji, a to ne želi ni jedan ozbiljan proizvođač.
Prskanje je neophodna praksa u voćarstvu, ali se mora sprovoditi pažljivo i u skladu sa najnovijim standardima i propisima očuvanja životne sredine. Redovno praćenje stanja voćnjaka, kvalitet tretmana i poštovanje propisanih vremenskih intervala ključno je za održavanje zdravstveno ispravne proizvodnje limuna.