UZ MALO PAŽNJE MOŽETE USPEŠNO DA GAJUTE LIMNUN U SKASIJI
Iako je limun karakterističan za mediteranske predele, klimatske promene omogućavaju da se ova biljka uspešno gaji i u kontinentalnim zonama, najčešće u saksijama. Limun je zahvalna i dekorativna biljka koja donosi plodove u gotovo svakom domu, pod uslovom da se obezbede odgovarajući uslovi. Uz pravilnu negu, borbu protiv štetočina i adekvatno zalivanje, vaš limun može biti dugogodišnji ukras i izvor svežeg voća.
![](https://zelenanit.rs/wp-content/uploads/2024/12/LMNN-2.jpg)
Uslovi za uspešno gajenje limuna
Limun zahteva toplu i vlažnu klimu, dok su optimalni uslovi vlažnosti zemljišta između 50% i 60%. Sorte prilagođene suvoj klimi mogu podneti manje vlage, ali prekomerna suša ili vlaga nisu poželjne. Svetlost je ključna za rast – u zatvorenim prostorima, limun se postavlja blizu prozora kako bi dobio dovoljno sunčeve svetlosti. Ukoliko nema dovoljno prirodne svetlosti, limun tokom zime bar deset sati mora biti izložen svetlosti. U tu svrhu dovoljno je da bude i pod veštačkim konstantnim osvetljenjem. Birajte sijalice koje daju žuto svetlo koje je najsličnije sunčevoj svetlosti.
![](https://zelenanit.rs/wp-content/uploads/2024/12/LIM2-1.jpg)
Temperatura zemljišta i zalivanje
Zalivanje hladnom vodom može izazvati opadanje lišća, jer hladno zemljište usporava apsorpciju hranljivih materija. Zemljište u saksijama ne sme biti hladnije od 12°C kako bi koren funkcionisao optimalno. Preporučuje se zalivanje vodom sobne temperature.
Najčešći problemi kod gajenja limuna
Jedan od glavnih problema u gajenju limuna je opadanje cvetova i plodova usled nedostatka azota. Previše azota takođe može izazvati neželjene efekte, pa je balans ključan. Zbog toga je potrebno adekvatno đubrenje. Za tu svrhu predlog je da koristite tečna hraniva. Danas se u prodaji mogu naći već gotovi rastvori za prihranu limuna i drugih agruma. Ako u poljoprivrednoj apoteci ne možete da neđete specijalizovano hranivo, dovoljno je onda da kupite ono koje sadrži po 15% azota, fosfora i kalijuma koji su ključni elementi za plodonošenje.
![](https://zelenanit.rs/wp-content/uploads/2024/12/LIM1-2.jpg)
Štetočine i bolesti
- Lisne vaši – Ove štetočine hrane se sokom listova, što dovodi do njihovog uvijanja i žućenja. Takođe prenose viruse koji mogu ozbiljno oštetiti biljku. Preporučuje se redovno prskanje insekticidima i koriđćenje prirodnih predatora, poput bubamara.
- Grinje – Simptomi uključuju opadanje lišća, pojavu paučinastih niti i smanjenje plodnosti. Upotreba akaricida daje dobre rezultate, ali je važno i održavanje vlažnosti kako bi se sprečilo njihovo širenje.
![](https://zelenanit.rs/wp-content/uploads/2024/12/LMN1.jpg)
Razmnožavanje limuna
Limun se lako razmnožava semenom, a biljke gajene na ovaj način često obilno plodonose. Međutim, važno je zaštititi biljku od niskih temperatura. Tokom zime, limun se unosi u zatvorene prostorije, dok se leti može izneti napolje. Tokom zime obavezno je da obezbedite dovoljno toplote i svetlosti. Nikako ga nemojte unositi u prostorije sa centralnim grejanjem, Najbolji je hodnik gde je temperatura od 15 do 20 °C.
Pročitajte i ovo: