PRIMENA HERBICIDA POSLE NICANJA KUKURUZA
Kukuruz je jedna od najvažnijih ratarskih kultura, ali njegov uspeh često ugrožavaju krovske biljke koje mu oduzimaju vodu, hranljive materije i svetlost. Ako se ne suzbiju na vreme, korovi u kukuruzu mogu značajno smanjiti prinos i otežati obradu zemljišta. Zbog toga je važno znati kako i kada delovati kako bi usev slobodan od korova.

Kontrolisani korovi u kukuruzu
Korovi u kukuruzu predstavljaju ozbiljan izazov veeć od početka nicanja kukuruza. Njihova sposobnost brzog rasta, omogućava im da preuzmu prostor i resurse namenjene kukuruzu, što u kritičnim fazama razvoja može dovesti do ozbiljnih gubitaka. Osim toga, prisustvo određenih invazivnih vrsta otežava berbu i smanjuje kvalitet zrna.

Kako bi se izbegle negativne posledice, neophodno je reagovati pravovremeno. U suprotnom, konkurencija između useva i korova postaje sve izraženija, a posledice su vidljive već pri prvom procenjivanju stanja na terenu. Štaviše, ako se ne primeni odgovarajuća zaštita, neki korovi mogu opstati i nakon obrade, čime se dodatno otežava sezona proizvodnje.

Koji su najčešći korovi u kukuruzu?
Svaka parcela može imati različite vrste zakorovljenosti, ali se određene biljke javljaju kao najveći problem u proizvodnji kukuruza. To su:
Širokolisni korovi – ambrozija, tatula, pepelja, štir, palamida, abutilon i gorušica.
Uskolisni korovi – muhari, koštan, svračica i druge invazivne trave.
Njihovo širenje može biti izuzetno brzo, naročito u uslovima povoljnim za klijanje. Međutim, odgovarajuća zaštita može sprečiti njihov uticaj i omogućiti kukuruzu nesmetan razvoj.



Pravo vreme za suzbijanje korova
Da bi zaštita bila efikasna, tretman treba primeniti u pravom trenutku. Najbolji rezultati postižu se kada kukuruz ima od 2 do 8 listova, jer je tada u fazi intenzivnog rasta, dok su korovi još mladi i podložni suzbijanju.
Ukoliko se tretman odloži, problem može postati ozbiljniji. Stariji i razvijeniji korovi u kukuruzu, teže podležu zaštiti, što znači da je njihovo uklanjanje sporije i manje efikasno. Upravo zato je pravovremena primena ključ uspeha.

Kako osigurati dugotrajnu zaštitu?
Prilikom odabira herbiicida, važno je uzeti u obzir nekoliko ključnih faktora:
Efikasnost protiv širokog spektra korova – rešenje koje deluje na više različitih vrsta.
Brzo prodiranje u biljku – što pre herbicid deluje, to su posledice po usev manje.
Dugotrajna zaštita – herbicid bi trebalo da spreči naknadni rasta novih korova.
Selektivnost prema kukuruzu – važno je da usev ostane neoštećen i nastavi nesmetan rast.

Ukoliko se primeni odgovarajuća zaštita, korovi počinju da se povlače u roku od nekoliko dana, a prvi vidljivi rezultati mogu se očekivati vrlo brzo. Na taj način, biljke dobijaju priliku da razviju snažan korenov sistem i stvore optimalne uslove za visoke prinose.
Lako a jako ADENGO i snažan i siguran LAUDIS.
Odaberite pravi herbicid i korovi u kukuruzu nestaju
Neželjene biljke mogu izazvati ozbiljne probleme u proizvodnji kukuruza. Međutim, pravovremena zaštita protiv korova u kukuruzu je ključ uspeha. Pravilno odabran trenutak za tretman i kvalitetna zaštita omogućavaju nesmetan razvoj useva. Uz adekvatnu strategiju, korovi u kukuruzu nestaju a prinosi su maksimalni.
Ne dozvolite da korovi u kukuruzu preuzmu kontrolu nad vašom njivom – reagujte na vreme i osigurajte zdrav i uspešan usev!